Türkler Somali'de güzel işler yapıyor

TİKA ve İHH'nin Somali'de hayata geçirdiği Tarım Okulu Projesi meyvelerini vermeye başladı.

Türkler Somali'de güzel işler yapıyor

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) Afrika kıtasındaki kuraklığın önüne geçmek ve vatandaşların sahip olduğu zenginliklerin farkına varması amacıyla 3 yıl önce başlattığı, Somali Tarım Okulu Projesi, meyvelerini verdi. 

3 yıl önce uygulamaya konulan ve 2013- 2015 yılları arasında kısa dönem uygulamalı Çiftçi Eğitim Kursu şeklinde devam eden proje, 2014- 2015 öğretim yılından itibaren Anadolu Ziraat Fakültesi olarak eğitim vermeye başladı. Fakülte, 50 öğrenci ile ilk yılını tamamladı.

İLK SERAYI TÜRKLER KURDU
Somali Tarım Okulu projesi kapsamında, 1 aylık süreyle yatılı ve uygulamalı eğitimler düzenlendi. 2 yılın sonunda toplamda 500 öğrenci mezun oldu. Somali’de savaş sonrasında eğitim amaçlı kurulan sera, söz konusu projeyle hayata geçti. Somali Tarım Okulu’na eğitim için gelen öğrenciler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tarım okulunun uygulama bahçesine çıkıp eğitim süresi boyunca tohumun ekilmesi, sulanması, çapalanması, ilaçlanması, hasadı ve tekrar tohum alınması işlemlerini yaparak, tam anlamıyla uygulamalı tarım eğitimi aldılar. 

Somali Tarım Okulu Projesi kapsamında oluşturulan uygulama bahçesinde Türkiye’den getirilen 150 çeşidin üzerinde sebze tohumu ekilerek deneme yapıldı. Bu denemeler sonucunda pek çok yeni sebze Somali halkına tanıtıldı. Söz konusu proje sonrasında salatalık, acur, biber çeşitleri, roka, semiz otu, maydanoz, kavun ve patlıcan gibi sebzeler Somalillerin sofralarında yer aldı.

Somali, patlıcanın en iyi yetiştiği coğrafya olmasına rağmen, Somalililer patlıcanı ilk defa bu proje sayesinde tanıdı. Okulun bahçesinde yetiştirilen ilk patlıcanları gören Somalililer, patlıcanları ellerine alıp dakikalarca incelerken şu anda Somali’deki pazarlarda salatalık, patlıcan ve diğer sebzelerin satıldığını görülüyor.

Bütün bir coğrafyayı besleyebilecek büyük bir tarımsal potansiyeli olan ve pek çok üründen yılda 3-4 kez hasat yapmanın mümkün olduğu Somali’de bugüne kadar topraklarından yeteri kadar verim sağlayamıyordu. Somali Tarım Okulu Projesi kapsamında Somali’nin dört bir yanındaki tarım bölgelerinden 500 kişi bu okulda eğitim gördü. Öğrenciler eğitim sonunda kendilerine hediye edilen sebze tohumlarını kendi arazilerinde yetiştirerek Somali tarımına katkı sundular. Bu çerçevede proje Somali halkının sebze üretim ve tüketimine büyük katkı sağlıyor. 

Yazar: Haberci
tika ihh somali tarım okulu projesi somalide meyve sebze üretimi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı