Dağlıca ile ilgili soruşturma raporu

Dağlıca'daki terör saldırısının ardından TSK bünyesinde soruşturma açıldı. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Olay tam net ortaya konacak" dedi.

Dağlıca ile ilgili soruşturma raporu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör örgütü PKK'nın Hakkari Dağlıca'da kurduğu pusunun detaylı olarak soruşturulduğunu söyledi. Kurtulmuş, TSK'nın bünyesinde açılan soruşturmanın, olayı tam net ortaya koyacağını belirtti. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündeme dair bazı açıklamalarda bulundu. Bazı basın organlarına yapılan saldırıların varlığının herkesi rahatsız ettiğini söyleyen Kurtulmuş, "Hükümet olarak bunları telin ediyoruz, bu olayların arkasındaki güçleri de kınadığımızı ifade ediyoruz. Medyaya yapılan bu saldırıları kınıyoruz, kabul etmiyoruz ve medya kuruluşlarına yapılan bu saldırılara asla müsamaha etmeyeceğimizi, ilgililer hakkında da soruşturma açılacağının bilinmesini açık bir şekilde ifade ediyoruz" dedi. 

Kurtulmuş, "Hepimiz uyanık olalım. Bu memlekette Türk'ün de Kürt'ün de Alevi'nin de Sünni'nin de birlikte yaşamak, bu toprakları birlikte vatan kılmaktan başka hiçbir şansı yoktur. Ne Türk Kürt'e düşman olarak ne Kürt Türk'e düşman olarak bu toprakları kendisine vatan kılabilir. Biz, hep beraber birlikte, barış içinde kardeşliğimizi, komşuluğumuzu, akrabalığımızı, dostluğumuzu koruyarak yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu. 

Herhangi bir siyasi partinin mensuplarını ve partinin yapmış olduğu işleri herkesin sevmesinin normal olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Bunlara tepki koyabiliriz. Teröre karşı tepkimizi her halükarda demokratik usuller içinde dile getirmek hepimizin hakkıdır. Ama bunları yaparken demokrasinin önemli unsurlarından bir diğeri olan siyasi partilere zarar vermek, halktan oy alarak parlamentoya gelmiş olan, parlamentoda temsilcisi bulunan partilere zarar vermek ya da başka siyasi partilere zarar vermek kabul edilebilecek şeyler değildir" dedi.

Kurtulmuş "Kanunsuz eylem yapanların, teröre bulaşanların, teröre destek olanların karşısına sivil halkımız değil. Onların cezasını verecek, onların hakkından gelecek olan silahlı kuvvetlerdir, emniyet kuvvetlerimizdir, güvenlik güçlerimizdir. Bir ülkede demokrasi kuralları içerisinde hiçbir şekilde demokratik kurallardan vazgeçmeden, birilerinin söylediği gibi asla 1990'lara geri dönmeden, demokrasi ile güvenlik dengesini çok iyi bir şekilde dengeleyip, inşallah bu işi en kısa zamanda bitireceğiz" ifadelerini kullandı. 

Dağlıca saldırısı ile ilgili olarak konuşan Kurtulmuş, "Dağlıca ile ilgili Silahlı Kuvvetlerimiz bünyesinde bir soruşturma şu anda yapılıyor. Olayın tam net olarak nasıl cereyan ettiğiyle ilgili. Önümüzdeki günlerde, belki önümüzdeki saatlerde bu rapor da kamuoyu ile paylaşılacaktır. Terörün her halükarda sona ermesi için bütün gayretimizle mücadele ettik ama maalesef bu ortamı yeniden dirilten, bu ortamı, çatışmayı yeniden başlatan ne hükümetin iradesidir ne devletin iradesidir. Bunu ortaya çıkaran, bu çatışmasızlığı sona erdiren bizatihi terör örgütünün kendisidir, terör örgütlerinin kendileridir, o terör örgütlerine emir veren kumanda merkezleridir" dedi

Numan Kurtulmuş, siyasi gerekçelerle de terör örgütünün ortaya koyduğu bu kara propagandaya inanmanın ya da bu kara propagandanın tesiri altında kalmanın asla kabul edilebilecek bir durum olmadığını söyledi.

Kurtulmuş, Dağlıca ve Iğdır'da güvenlik kuvvetlerinin operasyona gitmediğini, yol temizlediğini, sınır kapısına gidecek güvenlik güçlerini götürdüğüne dikkati çekerek, "Öylesine hain bir saldırı ki insanın kanı donuyor. Yüzlerce kilo patlayıcı koyarak, içine her türlü çivisini, demir parçalarını koyarak, kuvvetlendirerek bombayı patlatıyor. Bu aynı zamanda terör örgütünün ne kadar iki yüzlü bir propaganda yaptığını da ortaya koyuyor" açıklamasında bulundu. 

Yazar: Haberci
numan kurtulmuş dağlıca saldırı raporu terörist eylem hakkında soruşturma
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.