Provokatör değil sorumlu siyasetçi ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye’nin provokatör siyasetçilere değil, sorumlu siyasetçilere ihtiyacı var" diyerek, HDP'li Demirtaş'ın sözlerine karşılık verdi.

Provokatör değil sorumlu siyasetçi ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk'un yanında HDP'li Demirtaş'ın 'Partinizi basanı anasından doğduğuna pişman edin' sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, Demirtaş'a 'Provokatör siyasetçi' benzetmesi yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Karşılamanın ardından, baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AB Konsey Başkanı Tusk, heyetler arası görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına yönelik yaptığı açıklamada, Tusk ile yaptıkları görüşmeye ve gündemdeki terör olayları ve devletin terörle mücadelesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AB İLE DURAĞAN DÖNEM
AB Konseyi Başkanı Sayın Tusk ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Tusk’a Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediği için teşekkür etti. Son dönemde AB ile müzakere sürecimizde durağan bir seyir yaşandığına, bu süreçte ilerleme sağlandığında diğer alanlardaki ilişkilerimizin de ivme kazanacağına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazırlıkları tamamlanan fasılların açılması; ekonomi, enerji, güvenlik ve dış politika alanlarında diyaloğun geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

TERÖRLE MÜCADELE
Erdoğan, Başkan Tusk ile yaptıkları görüşmenin bir diğer önemli başlığının terörle mücadele olduğuna değindi. Terör olayları ve devletin yürüttüğü mücadele ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Güvenlik güçlerimiz, terör örgütüyle ve uzantılarıyla mücadelelerini kararlılıkla sürdürüyor. Buna karşılık, kimi siyasetçilerin terörün değirmenine su taşıyan ifadeleri, söylemleri, tavırları, yürütülen mücadeleyi daha da zorlaştırıyor. Kendisine siyasetçi diyen, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olan herkesin bu durum karşısında sorumlu davranması gerekiyor" diye konuştu. 

SİYASET DİLİYLE ALAKASI YOK
HDP yöneticilerinin sarf ettiği; ‘Herkes ayağını denk alsın’, ‘Karşılık vermek hakkınızdır’, ‘Onları anasından doğduğuna pişman edin’ şeklindeki demeçlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu gibi tehditkâr ifadelerin siyasetle, siyaset diliyle, iyi niyetle, ülkenin ve milletin sorunlarının çözümüne katkı sağlamakla en küçük bir ilgisi var mıdır?” diye sordu.

NET TAVIR KOYAMIYORLAR
Bu dil ancak, ülkenin sokaklarını yeniden ateşe ve kana boğmak isteyen, teröristle aynı kaynaktan beslenen bir zihniyetin dili olabilir" diyen Erdoğan, "Türkiye’nin provokatör siyasetçilere değil, sorumlu siyasetçilere ihtiyacı var. Parti binalarına yönelik saldırıları kesinlikle tasvip etmiyorum, müsebbiplerini de kınıyorum. Bunlarla ilgili gerekli adli işlemler, hiç şüphesiz yürütülecektir. Bizim kendilerinin parti binalarına yönelik saldırılar karşısında gösterdiğimiz bu net tavrı, onların da kamu binalarına, güvenlik görevlilerimize ve vatandaşlarımızın mallarına, canlarına yönelik saldırılar karşısında göstermesini beklerdik. Ama böyle bir yaklaşımı maalesef görmedik, göremedik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu beklentilerinin aksine; ilgili partinin eş genel başkan düzeyindeki mensuplarının sırtlarını terör örgütüne dayadıklarını, iç savaştan söz ettiklerini, milletvekillerinin ise terör örgütüne silah da dâhil her türlü malzemeyi taşıyabildiklerini söyledi.

Yazar:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a yanıt Demirtaş'ın açıklamalarına sert cevap hdp binasının basılması
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.