Çöpe atılan ekmeğe formül

Ekmek israfının günden güne arttığı şu günlerde Bolu'da güzel bir kampanya başlatıldı. Çöpe atılan ekmekleri toplayan belediye, papara haline getirip hayvanlara veriyor.

Çöpe atılan ekmeğe formül

Lokanta, restoran, ev ve işyerlerinde gereğinden fazla olarak alınan ekmekler, yenilmediği için çöpe atılıyor. Bolu Belediyesi, çöpe atılan bu ekmekler için harekete geçti ve bir proje geliştirdi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, çöpe atılan ekmekleri ne için kullandıklarını anlattı. 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ekmek israfının önüne geçilmesi amacıyla hayata geçirdikleri projeyi anlattı. Çöpe atılan bayat ekmekleri Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde değerlendirdiklerini söyleyen Yılmaz, "Artan ve bayatlayan ekmeklerin bırakılması için şehrin belli noktalarına konan ekmek konteynırında toplanan ekmekler, geleneksel yöntemle papara haline getirilerek, Merkezdeki hayvanlara veriliyor. Böylece hem bayat ekmekler israf olmuyor hem de Merkezdeki hayvanların gıda ihtiyacı karşılanıyor" dedi.

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİYORUZ
Türk kültüründe ekmeğin önemine dikkat çeken Başkan Yılmaz, giderek artan ekmek israfının önüne ancak zihinlerdeki değişimle geçilebileceğini söyledi. Bolu’da özellikle ekmek israfının önüne geçmek ve bu konuda bilinç oluşturmak için çalışma başlattıklarını açıklayan Yılmaz, "Müftülükle ve okullarla işbirliği yaparak, okullarda ve camilerde israf etmeme şuurunun aktarılmasını sağlayabilirsek bunun sadece Bolu’ya değil ülkemize de büyük katkıları olacağına inanıyorum" diye konuştu. 

8 AYDA 15 TON EKMEK ÇÖPE ATILDI
Bolu’da Ocak Ayından bugüne 15 ton ekmeğin çöpe atıldığına dikkati çeken Başkan Yılmaz, şehirde 22 noktaya ekmek konteynırları koyulduğunu ekmek israfının önüne geçilmesi konusunda kararlı olduklarını belirterek, "Ülkemizde en fazla israf ekmekte yaşanıyor. Maalesef ekonomik zenginliğimiz arttıkça daha da fazla ekmek israf eder olduk. Evlerimizde ekmek bir gün geçtikten sonra bile bayat kabul ediliyor ve çöpe gidiyor. İhtiyaçtan fazla ekmek alınıyor, tüketilemeyince de bayatlıyor ve çöp oluyor. Her ne kadar inancımız gereği ‘israf haramdır’ desek de bu söz lafta kalıyor" dedi.

BAYAT EKMEKLE NELER YAPILIR
Öte yandan Belediye, Halk Eğitim Merkezi ile birlikte açtığı Aşçı Yardımcılığı Kursu'nda da bayat ekmeklerle ilgili menü oluşturdu. Kursiyerler tarafından bayat ekmeklerden yapılan ekmek aşı, ekmek köftesi, kıtırekmek, ekmek tatlısı, yumurtalı ekmek, pizza, ekmek keki, ekmek mantısı, fırında peynirli ekmek gibi ürünler yapılıyor. 

Yazar: Haberci
çöpe atılan ekmeğe formül bolu belediyesi ekmek israfı çalışmaları başkan alaaddin yılmaz ekmek israfı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı