Yolcuların otobüs firmalarıyla imtihanı

Şehirlerarası yapılan otobüs yolculuğunda, firmaların fazla yolcu alabilmek için yaptığı uygulamalar pes ettiriyor. Bilet alana kadar söylenen sözler, otobüse binince sona eriyor.

Yolcuların otobüs firmalarıyla imtihanı
Haberin videosu için tıklayın!

  Türkiye'de şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bazı firmaların, daha fazla yolcuya bilet satabilmek için yaptığı uygulamalar çileden çıkarıyor. Televizyonlu denen otobüsler, kulaklığı bozuk cihazlar ve yolcu hayatını tehlikeye atan şoförler. Burası Türkiye.

Bazen en yakınımızın hasretini gidermek için, bazen de işiniz gereği şehirlerarası yolculuk için otobüsü tercih ettiyseniz haberimizdeki yazılanlarının birini yaşamışsınız demektir. Türkiye'de bazı firmalar, bilet satana kadar vaat ettiği sözleri, daha sonra suya düşürüyor. "Otobüs konforlu, televizyon, internet var", "5 saat sonra oradasınız", "Hiçbir yere girmez, doğru bilet aldığınız şehre gider" gibi pek çok sözün bileti alınca gerçeği aratmadığı görülüyor. 

Bir yolcu, otobüs için seyahat ederken başından geçenleri şöyle anlatıyor, "Otogara girer girmez, bir simsar, 'Nereye?' diye sordu, bende 'Çorum' dedim. Hemen kalkıyor gel deyip beni yazıhanenin önüne götürdü. Bileti almadan, otobüsün markasını, televizyon olup olmadığını, ekspress olup olmadığını teyit ettim ve aldım. Hemen kalkacak denilen otobüs 1 saat sonra perona geldi. Verilen koltukta televizyon ekranı bozuk ve aşağı düşüyordu. Yan koltuğunda kulaklığı bozuktu. Diğer koltuklarda zaten sinyal yok yazıları çıkıyordu. İzmir-Çorum yolculuğum 16 saat sürdü. Şehirlerarası otobüs diye meğerse halk otobüsünden bilet almışım. Girmediği terminal, almadığı yolcu kalmadı. Muavini de hareketten sonra bir daha görmedik" 

Bu vatandaşın yaşadığı durumları yaşadıysanız, siz de Türkiye'de yolculuk yapmışsınızdır. Tabi bunlarla da bitmiyor. 10 numara yağ kullanımı ve sonrası gelen kazalar, şoförlerin girdikleri terminal ve akaryakıt molaları yüzünden kaybettikleri zamanı telafi edebilmek için kural ihlalleri, sigara içen şoför ve muavinler daha neler neler.

TÜKETİCİ HAKLARINA ŞİKAYET EDİN
Peki bu durumlarda ne yapacaksınız. Biletinizle birlikte Tüketici Hakları'na başvuruda bulunup, inceleme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Her yolculuğunuzda aynı şeyleri yaşamaktan bıktıysanız ya firmanızı değiştirin, ya şikayet ederek, bu durumun çözülmesini sağlayın, karar sizin. 

 

Yazar:
otobüs firmaları yolculuk seyahat pes ettiren otobüs firması otobüs firması şikayet yolcuların çilesi sıkıntılı otobüs firmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.