Amasya'nın hedefi UNESCO'ya girmek

Tarihi ve kültürel güzellikleri barındıran Amasya, UNESCO'nun kalıcı listesine girmek için gün sayıyor.

Amasya'nın hedefi UNESCO'ya girmek

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, geçmişten bugüne kadar gelen somut ve soyut kültürel mirasın korunması ile ilgili atılan adımları anlattı. Özdemir, UNESCO'nun geçici listesine kabul edildiklerini fakat, kalıcı listeye geçmek için girişimlerde bulunduklarını söyledi. 

Amasya Belediyesi tarafından organize edilen UNESCO Kültürün Korunması ve Somut Olmayan Kültürel Miras konulu konferans Saraydüzü Kışla Binası Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Konferansa Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Enes Tigen, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

UNESCO İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Konferansın açılış konuşmasını yapan Başkan Özdemir, "Amasya'nın geçmişten günümüze kadar gelen somut ve soyut kültürel mirasının korunması ile tanıtımı noktasında bildiğiniz üzere yoğun bir çalışma ve gayret içerisindeyiz. Bunun en somut örneklerinden bir tanesi de UNESCO'nun geçici aday listesine girmiş olmasının önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Amacımız geçici listeye girmek değil sahip olduğumuz kültür ve turizmi dünyaya açacak olan UNESCO'nun kalıcı listesi girmek olduğunu ve katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı'mıza, tüm sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

KÜLTÜREL MİRAS SÖZLEŞMESİ
Konferansta Prof.Dr. Muhtar Kutlu, UNESCO tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin de imzaladığı, Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) sözleşmesi ve sözleşme içeriği ile ilgili bilgiler verdi. Kutlu, SOKÜM'ün insanlığın binlerce yıllık yaşam biçimini, gelenek ve göreneklerini, düğün, ölüm, doğum gibi ritüellerini ve bu ritüellerin günümüze kadar sürecini içerdiğini ifade etti. 

Kutlu, "Kültürel mirasın korunmasında el sanatları dahil olmak üzere, manilerin, bu manileri üretenlerin, Karagözden, meddaha kadar köy seyirlik oyunlarının çıkış noktaları ve benzer gelenek ve göreneklerin yaşatılmasında etkili olan insanlar da bu mirasın birer parçasıdır" dedi. Kutlu, küreselleşme sürecinin etkilerini de göz önünde bulundurarak somut olan ve soyut olan kültürel mirasın yaşatılmasında toplumsal sorumluluk gösterilmesi gerekliliğinin altını çizdi. 

Yazar: Haberci
amasya unesco kültürel miras sözleşmesi amasya unesco kalıcı liste
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.