AK Parti'nin 12 Eylül kongresi ertelenebilir!

AK Parti'nin hafta sonu yapacağı Büyük Kongresi, ertelenebilir. Erdoğan, kurucuları topladı. Binali Yıldırım, Davutoğlu ile 'liste görüşmesi yapacak. Mevcut yönetimle seçime gidilebilir.

AK Parti'nin 12 Eylül kongresi ertelenebilir!

AK Parti, 1 Kasım'da yapılacak Milletvekili seçimleri öncesinde Genel Kongre'nin tarihini değiştirmişti. Kupurhaber.com'un öğrendiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucusu olduğu partide yaşananlara el attığı iddia ediliyor. Kurucularla önceki gün akşam bir araya gelen Erdoğan'ın yeni yönetim listesinde uyuşmazlık olabileceği ve bölünmeye mahal vermeden kongrenin ileri bir tarihe ertelenmesini istediği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün AK Parti kurucularıyla bir araya geldiği ve haftasonu yapılacak kongreyle ilgili bazı çekincelerini dile getirdiği iddia ediliyor. Erdoğan'ın yeni yönetimde oluşacak isimlerle, Başbakan Davutoğlu'nun isimleri arasında bir uyuşmazlık yaşandığı sıkıntısını gündeme getirdiği ve bu şekilde kongre yapılırsa bir bölünme yaşanabileceği endişesini dile getirdiği öne sürüldü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başdanışmanı Binali Yıldırım'ı devreye sokarak, Başbakan Davutoğlu ile liste üzerinde son kez görüşüp, orta yolu bulmasını istediği de gelen bilgiler arasında. Eğer kongrede karşı aday çıkarsa, partide 'Eskiler' ve 'Yeniler' diye bir ayrım söz konusu olabilir. Erdoğan'ın bu yüzden listelerde bazı değişiklik yapılmasını istediği de konuşuluyor. 

Eğer kongrede oluşacak yeni MKYK listesinde mütabakat sağlanamazsa, AK Parti'nin 12 Eylül'de yapacağı kongre ertelenebilir. Mevcut yönetim kuruluyla birlikte 1 Kasım'da yapılacak seçimlere gidilebilir. Alınan bu bilgilerin doğruluk ihtimalleri ilerleyen saatlerde netlik kazanacak.

Öte yandan, AK Parti'nin eski ve yeni milletvekillerin yanı sıra MKYK üyeleri, kurucular, il ve ilçe teşkilat yöneticileri ile belediye başkanlarından oluşan 4 bine yakın katılımla yapacağı çalıştay da sürpriz bir kararla iptal edilmişti. Çalıştayda çözüm sürecinin yanı sıra, demokrasi ve toplumsal uzlaşma, şeffaf devlet, sosyal devlet, ekonomi, dış politika, kadın ve gençlik gibi konularda sunumlar yapılıp tartışılması planlanıyordu. 

Yazar:
AK Parti'hin 12 Eylül kongresi ertelenebilir AK Parti'de liste uyuşmazlığı Erdoğan kurucularla biraraya geldi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı