Su deponuzu temizlettiniz mi?

Apartman ve iş yerlerinde kullanılan su depoları periyodik olarak temizletilmezse pas ve yosun oluşup, bakteri ürüyor.

Su deponuzu temizlettiniz mi?

Ankara Su ve Kanal İşletmesi (ASKİ) Genel Müdürü İrfan Kaya, apartman ve işyeri sahiplerini su depolarının bakımlarını yapmaları konusunda uyardı. Kaya, "Sonra suyumuz kirli diye bizi suçlamayın" dedi. 

Ankara Su ve Kanal İşletmesi (ASKİ) Genel Müdürü İrfan Kaya, apartman ve işyerlerindeki su depolarının yılda en az bir kez temizlik ve bakımı yapılması gerekirken, abonelerin çoğunun bu bakımı yaptırmadığını söyledi. 

Depolardaki suların sağlıklı tüketilmesi için rutin bakım ve temizlik işlemlerinin mutlaka yaptırılması gerektiğini bildiren Genel Müdür Kaya, “Su depolarının bakımı yılda en az bir kez yapılmalı. Periyodik bakım, depoların içinde pas oluşmasını, yosun tutmasını, bakteri üremesini önler” dedi. 

ASKİ’nin, şehir şebeke suyunu, İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisleri başta olmak üzere bölgesel arıtma tesislerinde son teknolojik sistemlerle arıtarak en sağlıklı haliyle abonelerine sunduğunu ifade eden Kaya, abonelerin de suyu hijyen şekilde, güvenle tüketebilmeleri için üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Su depolarının temizlenmemesi durumunda oluşan tehlikelere karşı Başkentlileri uyaran Kaya, "Su depolarının yılda en az bir kez temizlik ve bakımının yapılması gerekirken, abonelerin çoğu, bu bakımı yaptırmıyor. Herhangi bir su kesintisinde, su depolarının içinde uzun süre beklemiş suyu kullanmak zorunda kalan Başkentliler, bu kez ‘sularımız kirli’ diye ASKİ’yi suçluyor. Oysa ASKİ, şehir şebeke suyunu konutlara getirinceye kadar birçok arıtma safhasından geçirerek en sağlıklı şekliyle abonelerine sunuyor. Ancak bakımı yapılmayan su depolarının içi pas tutuyor, çamur birikiyor ve yosun bağlıyor. Sonrasında bu gibi nedenlerden dolayı sadece su kirlenmiyor, aynı zamanda suda bakterilerin üremesine de zemin hazırlanmış oluyor" dedi. 

Yazar: Haberci
Aski çalışmaları su deponuzu temizleyin belediye ekipleri uyarı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.