Tatvan-Samsun otobüsünü durdurup gül dağıttılar

Bir grup vatandaş, Tatvan'dan Samsun'a giden otobüsü Muş'ta durdurarak, provokasyonların olduğu şu günlerde güzel ve anlamlı bir örneğe imza attı.

Tatvan-Samsun otobüsünü durdurup gül dağıttılar

Hassas bir dönemden geçilen şu günlerde, bazı gruplar provokasyon peşinde koşsada, provokatörlerin inadına davranan bazı insanlar da var. Bunun bir örneği Muş'ta yaşanda. Bir grup vatandaş, Tatvan'dan Samsun'a giden otobüsü durdurarak, lokum ve gül dağıttı, 'Biz kardeşiz' mesajı verdi. 

Muhammed Yıldırım isimli bir vatandaşın teklifiyle gerçekleşen etkinlikte, Tatvan'dan Samsun'a giden özel bir firmaya ait otobüs yolcuları, Muş'un girişinde durduruldu, lokumla karşılayıp güllerle uğurlandı. Vatandaşlar etkinliğin ardından şu bildiri okudu:

Hepinize hayırlı yolculuklar. Müsaadenizle sizlere birer gül ve lokum ikram etmek istiyoruz. Malumunuz ülkemizde ne yazık ki bir yangın var. Böylesi durumlarda ise hepimizin yangına benzin değil, su dökmesi gerekir.

Bu da, illerimize farklı bölgelerden gelen insanlara, araçlara ve yolcu otobüslerine saldırarak, taş atarak değil; gül vererek ve bağrına basarak olabilecek bir şeydir. Dayanışmaya, kardeşliğe, birlikte yaşamaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz.

Bu vesileyle Kayseri’de, Kırşehir’de, Ankara’da ve daha başka yerlerde Kürt olduğu için bir insana saldırmanın, doğu plakası taşıdığı için bir aracı taşlamanın bu yangına, bu yangına benzin dökmek olduğunu göstermek için bizler de batıdan gelen araçlara ve yolculara gül vererek ve ikramda bulunarak bu ateşe nasıl su dökülebileceğini göstermeye çalışacağız.

Bu ülke Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla, Çerkes’iyle, Ermeni’siyle hepimizin ülkesi. Kürtlerin Türk bölgelerinde, Türklerin de Kürt bölgelerinde özgürce ve güven içinde seyahat etmeleri, ikamet etmeleri ve çalışmaları; en temel insani ve İslami haklarıdır.

Acılarımızı ayrıştırarak ve yarıştırarak değil; acılarımızı ancak paylaşarak dindirebiliriz. Yiten her can bizim canımız, sönen her ocak bizim ocağımızdır. Acının ve ölümün rengi, ırkı, dili, dini, coğrafyası olmaz / olmamalı.

Bu nedenle ülkenin batısındaki ve doğusundaki halklara, kardeşlerimize ve özellikle gençlere çağrımız şudur: Sırf Kürt olduğu için insanları dövmek, iş yerlerini yakmak, Kürt illerinden gelen arabaları taşlamak, camlarını indirmek; bu yangına odun ve benzin taşımaktır. 
Olması gereken ve insanlığa yakışan ise; bu insanları bağrına basmak ve onlara ikramda bulunmaktır. Aynı şekilde doğuda da batı illerinden gelen Türk kardeşlerimizi bağrına basmak ve onlara ikramda bulunmak bu bölge halkının sorumluluğudur. 

Lütfen; daha fazla geç olmadan, daha çok can yanmadan, ilerde pişman olmadan, bu yangın kontrolden çıkmadan; hepimiz elimize bir kova su alalım ve bu yangına dökelim. Lütfen elimize bir gül alalım ve etrafımızda ötekileştirilen insanlara uzatalım. Toplumsal barışı sağlamak için bundan başka çıkış yolumuz yok.

Yazar:
Otobüsü durdurup lokum ve gül dağıttılar muşta örnek davranış kardeşlik mesajı böyle olur otobüsü durdurup lokum dağıttılar türk-kürt kardeşliği provokatörlere tokat gibi cevap
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı