Nasreddin Hoca Köyü mizah merkezi olacak

Akşehir'e kurulması planlanan Nasrettin Hoca Köyü, mizah etkinliklerine ev sahipliği yapacak ve ilçenin tanıtımında marka hale gelecek.

Nasreddin Hoca Köyü mizah merkezi olacak

Nasreddin Hoca'nın ve Akşehir'in uluslararası platformda daha iyi tanıtılabilmesi için Akşehir Belediyesi'nin yaptığı çalışmalar sonuç verdi. Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) tarafından Akşehir'e yapılması planlanan Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü için ilk adım atıldı.

Kalkınma Bakanlığı ve KOP tarafından yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü projesi kapsamında; yılın her günü Nasreddin Hoca'nın tanıtımını sağlayabilecek ve Akşehir'de bir mizah kümelenmesi sağlayarak bölgenin bilinirliğini artıracak, bölgenin kültürel yönden gelişimine katkı sağlayacak yaşayan bir mizah köyü veya sokağı oluşturulması amaçlanıyor. Mizah ve gülmece alanında yayın yapan dergi ve mecmuaların bir arada faaliyet gösterebildikleri, ulusal ve uluslararası mizah etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek bu köyün veya sokağın, mizah alanında uluslararası camiada akla ilk gelen mekânlardan biri olması bekleniyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, yapılacak proje ile Nasreddin Hoca'nın ve Akşehir'in tanıtımının daha iyi yapılacağının altını çizdi. Akkaya, "Akşehir, Nasreddin Hoca'mızla birlikte bir çok kültürel birikime ve değerlere sahiptir. Şehrimizin çok yönlü olarak tanıtımını sağlayan geleneksel Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri belirli bir zaman diliminde tanıtımımıza ve ekonomimize katkı sağlasa da yıl boyu tanıtımda yetersiz kalmaktadır. Bu proje ile belirli bir zaman diliminde yapılan tanıtım ve ekonomik girdi, artık yıl boyuna yayılarak Akşehir'e daha fazla katkı sağlayacaktır" dedi.

Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi Fizibilite Çalışması için 18 Eylül 2015 tarihinde Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) tarafından bir ihale yapılacağını söyleyen Başkan Akkaya, KOP yönetiminin geçtiğimiz günlerde bu projeyi araştırmak için Akşehir'e gelerek bu projenin uygulanabileceği eski mahalleleri ve belirli alanları gezdiğini belirterek "Şehrimize kurulacak Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü sayesinde şehrimizin uluslararası tanınırlığı artarak ekonomik girdisinde de büyük artış sağlanacaktır" diye konuştu.

Yazar:
Nasreddin Hoca Mizah Köyü Nasrettin Hoca nereli Nasrettin Hoca ile ilgili çalışmalar
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.