'Türkün doğduğu topraklar'da müze

TİKA, 'Türkün doğduğu toprak' olarak kabul edilen Moğolistan'da geçmişe ait çıkan kalıntıları bir müzede sergileyecek.

'Türkün doğduğu topraklar'da müze

Türkiye'nin yurtdışındaki itibarı olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) öncülüğünde Moğalistan'ın Başkenti Ulanbator’da, sürdürülen kazı çalışmalarında Türk tarihine ait yeni kalıntılar bulundu. TİKA, Bilge Tonyukuk bölgesinde bir müze kurarak çıkanları sergileyerek, tarihe ışık tutacak. 

Moğolistan’da gerçekleştirdiği birçok projeyle adından söz ettiren TİKA Başkent Ulanbator’un Nalayh kasabasında ikinci Türk müzesini açmaya hazırlanıyor. Moğolistan’daki Türk anıtları projesinin yeniden canlanması amacıyla TİKA ile Moğolistan Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı arasında iş birliği ile imzalanan iyi niyet anlaşması kapsamında Bilge Tonyukuk Külliyesi bölgesinde yapılan kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türk Moğol kazı çalışmaları sonrasında bulunan Türk tarihine ait kalıntılar Bilge Tonyukuk bölgesinde önümüzdeki yıllarda TİKA tarafından açılması planlanan müzede sergilenecek.

ALAN MÜZE HALİNE GELECEK
Bilge Tonyukuk bölgesinde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Nalayh kasabasına gelen TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan bu bölgede yürütülen çalışmaların TİKA için bir kırılma noktası olduğunu ifade etti. Maskan, “Burada çok geniş bir alandayız. TİKA’nın Moğolistan’daki kazı çalışmaları açısından bu proje bu bizim izin bir kırılma noktası. Bu alanın müzeye dönüştürülmesi için bakanlıkla diyalog halindeyiz. Anonim mezarlıktan buraya kadar olan alanda çalışmalar yapıp Bilge Tonyukuk Külliyesi’nin bulunduğu alanda büyük bir müzenin kurulması planlanıyor” dedi. 

ALTINDAN TARİH ÇIKIYOR
Bu sürenin uzun soluklu olduğunu anlatan Maskan, "Belki 10 yıl sürecek bir süreç. Tarihsel dokuyu dünyaya tanıtmak için müze inşa edip insanlara anlatmak boynumuzun borcu. Nereyi kazarsanız altından bir tarih çıkıyor. Bu coğrafyada yaşayanlar aynı kökten gelen dili konuşuyorlar" diye konuştu. 

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMLİ ABİDELERİ
Türkiye’nin en önemli Göktürk tarihçisi olarak kabul edilen Türk Kazı Heyeti Başkanı Prof. Ahmet Taşağıl, bu anıtın gelecek nesillere ders niteliğinde öğütler vermesinin önemine değindi. Göktürklerin ünlü veziri Tonyukuk’un Türk tarihinin bilgeliği ile tanınmış en önemli kişisi olduğunu anlatan Taşağıl, “Özellikle İslam öncesi, kayıtların son derece az olduğu bir dönemde ve Çin kaynaklarının onun hakkında verdiği bilgiler son derece ilginçtir. Türk kültür tarihinin önemli abideleri olan Orhun yazıtları bunları söyler bize. Bölge coğrafyasına genel olarak baktığımızda Türklerden kalma ve İslam öncesi döneme ait çok sayıda anıt gördük. Bu anıtın önemi ilk olmasıdır. Bu anıt, devlet idaresi iç ve dış düşmanlar hakkında bilgi de vermektedir" dedi. 

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI
Türkiye’nin Moğolistan Büyükelçisi Murat Karagöz de, Moğolistan’ın keşfedilmeyi bekleyen bakir bir ülke olduğunu belirtti. Karagöz, “Burası Türkiye için çok önem taşıyan bir ata toprağı, ilk Türk devletinin doğduğu topraklar. İnsanlığın ortak mirası. Moğolistan ile üst düzeyde ilişkiler içerisindeyiz. 2011’de Moğolistan Türkiye’yi 3. komşusu ilan etti. Lojistik açıdan ulaşımı kolay değil. Şu an 900 Moğol öğrenci Türkiye’de burslu öğrenim görüyor” diye konuştu.

Yazar:
tika moğolistan kazı çalışmaları orhun abideleri kazı çalışması tika moğolistan faaliyetleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.