HDP'li Başkana 'İç savaş' soruşturması

22 yıl sonra Cizre'ye gelerek HDP'nin Belediye Başkanı seçilen Leyla İmret, 'İç savaş yürütülüyor' sözleri nedeniyle görevinden alınabilir.

HDP'li Başkana 'İç savaş' soruşturması

Babasının öldürülmesinin ardından 5 yaşındayken yurtdışına çıkan ve 27 yaşında Şırnak Cizre'ye Belediye Başkanı seçilerek dönen Leyla İmret, yabancı basın kuruluşlarına verdiği "Türkiye'de bir iç savaş yürüttüğümüzü söyleyebiliriz" demecinden sonra İçişleri Bakanlığı'nca soruşturmadan geçecek. 

Daha önce benzer bir açıklama (özyönetim) yapan çok sayıda HDP'li başkan görevden uzaklaştırılmış ve bazıları ise tutuklanmıştı. Son olarak Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret "Cizre'de Türkiye'ye karşı iç savaş yürütüldüğüne" dair açıklamasıyla gündemde. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı İmret hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca idari yönden yasal gereği için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıldığı bildirildi.

SORUŞTURMA NEDENİ 'TAHRİK'
Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret hakkında, yabancı bir haber sitesine yaptığı, "Türkiye'de bir iç savaş yürüttüğümüzü söyleyebiliriz" açıklaması nedeniyle "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik ve terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından soruşturma başlatıldı.

TÜRKİYE'DE İÇ SAVAŞ ÇIKACAK
Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, İmret'in yabancı haber sitesi VICE News'e yaptığı açıklamaların haberleştirildiği belirtildi. Açıklamada, söz konusu haber sitesi VICE News'ün, ''Türkiye'de iç savaş çıkacak; Kürt direnişinin merkezine hoşgeldiniz'' başlığıyla sunduğu haberde, Cizre Belediye Başkanı İmret'in görüşlerine yer verdiği kaydedildi.

İŞTE O AÇIKLAMALARI
İmret'in haber sitesine verdiği demeçte, "Bir söz vardır, barış olacaksa Cizre'den başlayacaktır ve savaş da olacaksa Cizre'den başlayacaktır" ve "Türkiye'de bir iç savaş yürüttüğümüzü söyleyebiliriz" şeklinde ifadeler kullandığına işaret edilen açıklamada, "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik" ve "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçları kapsamında, söz konusu iddiaların soruşturulması gerektiği vurgulandı.

İÇİŞLERİ'NE 'GÖREVDEN ALIN' YAZISI
Bu nedenle İmret hakkında "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik ve terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından soruşturma açıldığı ve suç yeri itibariyle dosyanın Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği belirtilen açıklamada, ayrıca idari yönden yasal gereği için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıldığı bildirildi. haber7

Yazar: Haberci
Belediye Başkanı seçilen Leyla İmrete soruşturma leyla imret görevden alınacak mı iç savaş yürütülüyor diyen başkana soruşturma
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı