19.yy'da yapılan tarihi çeşmeler bu halde

Ordu'da 19.yy'da yapıldığı tahmin edilen 2 çeşme restore edilmeyi bekliyor. Tarihi çeşmelerin durumuyla ilgili belediye ne yapacak?

19.yy'da yapılan tarihi çeşmeler bu halde

Ordu'daki Taşbaşı Mahallesi'nde bulunan ve 19.yy'da gemicilerin su ihtiyacını karşılamak için yapılan 2 tarihi çeşme yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Durumu gören Ordu Büyükşehir Belediyesi ise, restorasyon için proje hazırladığını açıkladı. 

Konuyla ilgili Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada belediyenin kültür varlıklarını restore ederek, geçmişle gelecek arasında köprü kurmaya devam ettiği belirtildi. Tarihi birçok yapıyı hazırladığı projelerle günümüze kazandıran Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin, Taşbaşı Mahallesinde bulunan tarihi Kabana çeşmelerini aslına uygun olarak restore edeceği söylendi. 
 
Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin, Taşbaşı Mahallesinde ki kentsel sit sınırı koruma alanı içerisinde yer alan tarihi çeşmelerin projelerini hazırlatarak bu projeleri Anıtlar Kurulunun onayına sunduği ve kurul onayından sonra restorasyon uygulamasına başlanacak olan çeşmelerir, bölgenin geçmişten günümüze taşınan tarihi eserleri arasında önemli bir yere sahip bulunduğuna dikkat çekildi. 
 
Uzmanlarca, herhangi bir arşiv ve vakfiye kaydı bulunmayan Kabana çeşmelerinin ilk inşa tarihine ilişkin kesin bir ifade kullanmanın doğru olmadığı belirtilirken, tarihi kaynaklarca 19. yüzyılda yapıldığı, ilk inşa edildiği dönemde koy içerisinde ve sahil kıyısında olması nedeniyle gemici ve balıkçıların su ihtiyacını karşıladığı düşünülüyor. 
 
Restorasyon projesi çerçevesinde ele alınan çeşmelerden Kabana 2 çeşmesi halen kullanımdayken, toprak altından yakın tarihte çıkarılan Kabana 1 çeşmesi ise günümüzde kullanılamıyor.

Yazar:
ordu taşbaşı mahallesi çeşme orduda tarihi çeşmelere restorasyon
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.