Nevşehir'e modern külliye

İslam tarihimizde var olan ve Osmanlı döneminde önemli bir hizmet veren külliye, Nevşehir'in merkezine modern bir şekilde uyarlanarak yapılıyor.

Nevşehir'e modern külliye

Nevşehir Belediyesi ve hayırseverlerin desteğiyle şehrin yeni yaşam merkezi olacak bir külliye inşaatı başlamıştı. Hızla ilerleyen inşaat, islam tarihindeki külliyelerden farklı bir mimariyle yükseliyor. 

Nevşehir Belediyesi’nin, Ali Dirikoç Bulvarı üzerinde, geleneksel şehir mimarisi, taş malzeme ve modern sistemlerle donatılacak Nevşehir Külliyesi’nde inşaat çalışmaları hızla ilerliyor. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve hayırseverlerin katkılarıyla yükselen külliye 3 kattan oluşacak ve yaklaşık 12 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek bir şekilde yapılıyor. 

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan  Ünver, belediye olarak 10 milyon TL katkı sağladıklarını belirterek, külliyenin en kısa süre içerisinde tamamlanarak hizmete kazandırılacağını söyledi. Ünver, Nevşehir Külliyesi’nin yapımına sağladıkları katkılardan dolayı hayırseverlere de teşekkür etti. 

KÜLLİYEDE NELER OLACAK?
3 kattan oluşacak olan külliyenin içerisinde yaklaşık 12 bin kişinin ibadet edebileceği Selatin Camii, Gasilhane, Gusülhane, Morg, Kadın ve Erkek Taziye Evi, 500 kişilik Konferans salonu, Kütüphane, otopark , market ve dini eğitimlerin gerçekleştirileceği çeşitli sosyal donatıların bulunacak. Bunun yanı sıra 52 bin metrekarelik bir de şehir meydanı oluşacak. 

Nevşehir Külliyesi’nin 2016 yılında tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

Yazar:
nevşehir külliye inşaatı nevşehire modern külliye nevşehir külliyesi ne zaman bitecek nevşehir belediyesi faaliyetleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.