Diyanet açıkladı, Türk hacıların durumu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kabe'de yaşanan kazada ölen ve yaralanan Türk hacılar hakkında açıklama yaptı. Vinçlerle ilgili eleştiride bulundu.

Diyanet açıkladı, Türk hacıların durumu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kutsal topraklarda yaşanan vinç kazasıyla ilgili kameraların karşısına geçti. Görmez, Türk hacıların durumuyla ilgili bilgileri aktardı. 

Görmez, Mekke’de şiddetli fırtınanın etkisiyle Kabe’de bir vincin devrilmesi sonucu 87 hacı adayının hayatını kaybettiğini, 184 hacı adayının da yaralandığını söyledi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ölen 2 kişinin Türk hacı olduğunu tespit edildiğini söyledi. 19 hacı adayı da yaralı olarak hastanede tedavi görüyor. 

Görmez, 65 bin vatandaşın bu yıl hac ibadetini yapmak üzere Suudi Arabistan'a gittiğine dikkati çekerek, "Hacı adaylarımızdan 19 hacı adayımızın yaralı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bunların 13 hacı adayımız bizatihi kendi hastanemizde, herhangi bir hayati tehlikesi yok Allah’a hamdolsun. Her birisi küçük tedavilerle ayağa kalkabilecek konumdalar. Ancak 6 hacı adayımız Suudi Arabistan hastanelerine nakledildi. Onların da her birine arkadaşlarımız ulaştı. Hiç birinin hayati tehlikesi yok Allah’a hamdolsun ama bir takım kırıkları var, küçük de olsa yaraları var, küçük de olsa bir takım operasyonları söz konusu" dedi.

ÖLEN 2 HACININ KİMLİĞİ
Mehmet Görmez, "İki tane vefatımız var. Vefat eden hacı adaylarımızın tespiti yapılmış durumda ancak bu tespit görgü tanıklarına dayanmaktadır. Bir tanesi bizatihi yanında bulunan arkadaşının ifadesi, bir tanesinin de bizatihi eşi tarafından ifade edildiği için biz şimdilik kayıtlarımızda vefat ettiğini ifade ediyoruz fakat kesin neticeye kavuşturmadan vefat edip etmediğini resmen tespit etmeden bunu şimdilik bildirmeyi doğru bulmuyoruz. En kısa zamanda arkadaşlarımız şuanda Mekke’deki Harem’de bulunan bu her iki vatandaşımıza da ulaşmaya çalışıyorlar. Bunu da en kısa zamanda hem yakınları ile hem de kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu. 

VİNÇLERİN GÖLGESİNDE İBADET
Görmez açıklamasında, "Bu büyük ibadetin artık vinçlerin gölgesinden kurtulması en büyük temennimizdir" diyerek aslında bir ayrıntıya da dikkat çekti. Görmez, "Artık hakikaten bütün İslam dünyası olarak bu büyük ibadetin vinçlerin gölgesinden kurtulması, kısa sürede bu inşaatın bitmesi en büyük temennimizdir. İnşallah en kısa sürede biter ve bütün dünyadan giden hacı adaylarımız bu ibadetlerini en güzel şekilde yerine getirirler" dedi. 

İŞTE ÖLEN TÜRK HACILARIN İSİMLERİ:

Erol Karaağaçlı - (Trabzon- Sefir Turizm)
Süleyman Eskiler (Ticari Vize ile gelmiş)
Yusul Alcı - Belçika
Kadir Gökmen - (Diyanet İstanbul 5. kafile)
Ramazan Özmen - (İstanbul - Tekirdağ)
Şükrü Karatepe - (Ticari Vize ile gelmiş)
Metin Yazgan (Ref-Tur Turizm ile gelmiş)

 

 

Yazar:
Mehmet Görmez vinç kazası açıklaması kabe'deki vinç kazası ölen hacıların kimliği Diyanet açıklaması
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı