Kılıçdaroğlu'ndan 2 cümle 12 Eylül mesajı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Eylül darbesinin yıl dönümüyle ilgili 2 cümle açıklama yaparak "Bugünkü sivil darbeyi önleyin" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 2 cümle 12 Eylül mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, binlerce insanın fişlendiği, vatandaşlıktan çıkartıldığı, idam cezalarının verildiği, işkenceyle ölenlerin yaşandığı 12 Eylül Darbesi'nin yıl dönümünde 2 cümle kurdu. Biri siyasi iradeye göndermeydi, diğeri de üstü kapalı eleştiri. 

12 Eylül Darbesi'nin yıldönümünde Twitter hesabından açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Demokrasimiz 12 Eylül askeri darbesi ile derin bir yara aldı. Bugün en acil görev bu yarayı tekrar açmaya çalışan sivil darbeyi önlemektir" dedi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları bazı takipçilerinin de tepkisini çekti. İlerleyen saatlerde geniş bir açıklama yapılıp, yapılmayacağı merak ediliyor. 

12 EYLÜL'DE NE OLMUŞTU
Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir-komuta zinciri içinde gerçekleştirdiği 12 Eylül Darbesi veya 1980 İhtilali, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından Türkiye Cumhuriyeti tarihinde silahlı kuvvetlerin yönetime üçüncü açık müdahalesidir. Milyonlarca kişi çeşitli bahanelerle fişlenmiş, binlerce kişi de yutdışına kaçmıştı. 14 bin'e yakın kişinin vatandaşlıktan çıkartıldığı 12 Eylül Darbesi'nde 230 bin kişi yargılanmış, 517 kişiye idam cezası verilmiş ve 50’si infaz edilmişti. Kayıtlarda 171 kişinin işkence ile öldüğü yazılıyor. Cezaevlerine atılan 299 kişinin de zor şartlarda yaşamını yitirdiği biliniyor. 

 

Yazar:
Kemal Kılıçdaroğlu Kılıçdaroğlu 12 Eylül açıklaması 12Eylül Darbesi'nde ne olmuştu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı