Üniversiteler hakikati aramalı

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, "Üniversiteler hakikate aramakla görevli akademisyenler ve öğrencilerden oluşur" dedi

Üniversiteler hakikati aramalı

Isparta'daki Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İlahiyat Fakülteleri Felsefe Tarihi Anabilim Dalları Koordinasyon Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Toplantıda, din-felsefe ilişkisi ve ilahiyat fakültelerinin müfredat sorunlarına çözüm yolları arandı.

Toplantının açılışında konuşan SDÜ İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejdet Durak, bu tür toplantıların akademisyenlerin ufkunu açtığını belirtere, felsefenin toplumun gelişmesine ve ilerlemesine de katkı sağladığını belirtti. SDÜ’nün öğrencisi, personeli ve mezunlarıyla büyük bir aile olduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu da konuk akademisyenlere üniversitemizin akademik ve idari yapılanması hakkında bilgiler verdi. Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı da, toplantıda yapılacak tartışmaların hem ülkemize hem de İslamiyet’e önemli katkılar sunacağına duydukları inancı dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından “İlahiyat ve Felsefe Eğitimi” başlıklı sunumunu yapmak üzere kürsüye gelen YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, Felsefe nedir? Tarih nedir? Eğitim nedir? Bu kavramlar eğitim perspektifinde nasıl yapılabilir? konularına değindi. Tecrübelerinden örnekler vererek sunumunu gerçekleştiren Günay, felsefenin insanların düşünce hayatına farklılık kattığını belirtti ve üniversitelerin toplumun en üst kurumları olduğuna dikkat çekerek “Karl Jasper’e göre; üniversiteler hakikate aramakla görevli akademisyenler ve öğrencilerden oluşur. Hakikate, sistematik bir araştırma ile varılabildiğinden, üniversitelerin asıl görevi araştırmadır. Hakikat arayışı da insandan tam adanmışlık ister. Üniversitelerin ikinci görevi de öğretimdir.” dedi.

Yazar: Haberci
Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakülteleri Felsefe Tarihi Anabilim Dalları Koordinasyon Toplantısı konuşmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.