Denize atılan atıklara anında müdahale

Teknelerden denize atılan atıkların ihbarında teknolojik bir yenilik yapıldı. GPS sistemiyle atıklar, denize karışmadan toplanacak.

Denize atılan atıklara anında müdahale

Muğla'daki Göcek-Dalaman koyları ile Gökova koyunda yapılan denizden atık alma işi artık teknolojik altyapıyla gerçekleşecek. Vatandaşlardan 'Burada denizde atık var' şikayeti en yakın tekneyle değerlendirilecek, böylelikle denizin temizliği korunmuş olacak. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Göcek – Dalaman koyları ve Gökova koylarında sürdürdüğü denizlerden ve deniz araçlarından kaynaklı katı ve sıvı atık alımı işi kapsamında hizmet veren 6 adet tekneye GPS sistemi yerleştirildi. GPS sistemi ile anlık olarak takip edilen tekneler, vatandaşlardan gelen şikayet ve taleplere göre hızlı bir şekilde yönlendiriliyor ve sıkıntılar hızlı bir şekilde giderilebiliyor.

ŞİKAYETE HIZLI CEVAP
Konuyla ilgili açıklama yapan belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray, "Vatandaşlar tarafından atık ve kirlilik ile ilgili şikâyet, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerine iletildiği anda en yakın tekne GPS sistemi ile belirlenerek şikayetin konu olduğu yere en kısa sürede yönlendirilmektedir. Bu sayede atıklar kısa süre içinde çevreye dağılmadan toplanıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak çevreyi ve doğamızı korumak için en hızlı ve verimli çözümleri üretmek için çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu. 

Tatil ve turizm beldesi Muğla'da koylarda günlük yapılan tekne turları, uyarılara aldırmadan denize atık bırakıyordu. Bu da hem deniz altı yaşamını hem de doğal güzelliği bozuyordu. Bu sistem, bu tür durumlarla karşılaşıldığında gelen şikayetlerin, hızla değerlenririlmesi açısından önem taşıyor. 

Yazar: Haberci
Muğla tekne atıkları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı