Ahmet Hoca güven tazeledi

AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, delegelerin tamamının oyunu alarak güven tazeledi. 'Hoca' lakaplı Davutoğlu, yeni dönemin hayırlı olmasını diledi.

Ahmet Hoca güven tazeledi

AK Parti 5'inci Olağan Kongresi'nde delegelerin oy kullanma işlemi sona erdi. Kongreye tek aday olarak giren Davutoğlu, geçerli oyların tamamını alarak, bin 353 oyla yeniden AK Parti Genel Başkanlığına seçildi. 

Genel seçiminin ardından delegeler, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyelikleri için oy kullanıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kongrenin bir veda değil bir vefa kongresi olduğu belirterek, "AK Parti susturuldu, uyudu zannedilen devrin ayağa kalkmasıdır. O dev ayağa kalktı artık diz çöktürülemez. Artık tereddüt yok." dedi. 

Kongrede, Tüzük Değişikliği Komisyonunca hazırlanan parti tüzüğünün bazı maddelerine ilişkin değişiklik teklifi, yapılan oylamayla kabul edildi. Buna göre, bazı genel başkan yardımcılıklarının sorumluluk kapsamı yeniden belirlendi ve insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı ile çevre, şehir ve kültürden sorumlu genel başkan yardımcılığı oluşturuldu.

Ayrıca, tüzüğün dördüncü kısım başlığı, "Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulları ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu" şeklinde değiştirildi ve tüzüğe kurulun oluşumu, çalışma usul ve esaslarına ilişkin düzenlemeler eklendi.

3 DÖNEM KURALI ESNETİLDİ
Parti tüzüğüne 3 dönem kuralına ilişkin geçici maddeler konuldu. Buna göre, 25. Dönem'de seçilmiş milletvekilleri için bu dönem, AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilen milletvekillerinin, kesintisiz en fazla 3 dönem aynı görevi yürütebileceğini düzenleyen tüzüğün 132. maddesinin uygulanması bakımından hesaba katılmayacak.

Değişiklik teklifinin gerekçesinde, seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi nedeniyle 25. Dönem milletvekillerinin bir yasama yılını dahi tamamlayamadığı belirtildi. Tüzükte öngörülen düzenlemenin 4 yıllık yasama süresince 3 kez ara vermeden görev yapanların yeniden aday olamamasına yönelik olduğu anlatılan gerekçede, 25. Dönem'in hesaba katılmasının hakkaniyete uygun olmayacağı ifade edildi.

Böylece, 7 Haziran'da 25. Dönem milletvekili seçilen ve 1 Kasım seçimi için yeniden aday olacaklar açısından 3 dönem kuralında 25. Dönem hesaba katılmayacak.

Yazar:
Ahmet Davutoğlu AK Parti AK Parti 5. Olağan Kongresi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.