Yargılanan başkandan esnafa kıyak

'Görevi Kötüye Kullanma' suçundan yargılanan belediye başkanı, kiralama süresini 3 yıldan 10 yıla çıkararak, esnafının rahat nefes almasını sağladı.

Yargılanan başkandan esnafa kıyak

Daha önce, belediye kiracısı esnafın kiralama süresini uzatmadığı gerekçesiyle 'Görevi Kötüye Kullanma Suçu'ndan yargılanan Fethiye Belediye Başkanı Behcet Saatcı, yeni bir karar aldı. Belediye Meclisi, 3 yıllık kiralama süresini 10 yıla çıkartarak, esnafın rahatlamasına vize verdi. 

KENTLE ÖZDEŞLEŞMİŞ KİRACILAR
Fethiye Belediyesi'nin kiracısı durumunda bulunan ve bu yıl sonu itibariyle sözleşmesi dolacak 212 işletmenin kiralama süreleri, Başkan Saatcı’nın talebiyle 10 yıla çıkarıldı. Başkanın teklifinde, "Bu işyerlerinin faaliyet konuları, kentlinin ihtiyacı itibariyle kentle özdeşleşmiş konumda olduğundan, bu kapsamda kiralama sürelerinin 3 yıl ile sınırlı olması, küçük esnafın ticari faaliyetlerinin devamlılığını olumsuz, etkilemekte, 01/07/2015 - 31/12/2015 dönemi arasında kira süreleri biten 212 adet işyerinin şu an mevcut kullandıkları şekli ile tahsisinin yapılmasına, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu hükmü gereği ihale ile kiraya verileceğinden, kiraya verilecek olan işyerlerinin kiralama süresinin belirlenme" ifadeleri yer aldı. 

TECRÜBE KAZANDIK BÖYLE YAPIYORUZ
Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Saatcı, "İçişleri Bakanlığı 2 yerle ilgili bizim hakkımızda yargılama kararı gördü. Suçumuz şudur; Biliyorsunuz, belediye mülkleri dededen toruna geçiyor. Ramazan Başyaran’nın dükkanı kasap Hilmi’de kaldı. Kasap Hilmi’nin torunları şuan dükkanı işletiyor. Balıkçılarımız aynı şekilde. Biz süresi bitince ihaleye çıkmadık. Devlet bize ne kadar zam yap diyorsa, bizde o kadar zam yapıp, hep kiralarını uzattık. Ama ne hikmetse, biz bu konuyla ilgili görevi kötüye kullanmadan yargılanıyoruz. Biz şimdi aldığımız tecrübeyle kira sürelerinin 10 yıla çıkarılmasına ve esnafımızın nefes almasını istiyoruz" dedi. 

CHP grubu adına konuşan Nalan Nurhat da, grup olarak kira sürelerinin 5 yıl olmasını istediklerini belirttiler. Tartışılan gündem maddesi Saatcı’nın açıklamalarının ardından oy birliği ile geçti. 

 

Yazar: Haberci
Fethiye Belediyesi Fethiye Belediye Başkanı Behcet Saatcı Fethiye Belediye Meclisi kararları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.