Tarihi bedesten restorasyonuna uluslararası ödül

Konya'da restorasyonu yapılan tarihi bedesten, ​Dünyada kültürel mirasın korunmasını ve değerlendirilmesi teşvik etmeye yönelik çalışmalar yapan kuruluş tarafından ödüle layık görüldü.

Tarihi bedesten restorasyonuna uluslararası ödül

Dünyada kültürel mirasın korunmasını ve değerlendirilmesi teşvik etmeye yönelik çalışmalar yapan Youth in Conservation of Cultural Heritage (YOCOCU), Konya'daki Tarihi Bedesten Projesi'ne ödül verdi. 

İtalya’nın Verona Üniversitesi kampüs alanındaki tarihi kale binasında düzenlenen programda Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel mirası koruma konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar ile Bedesten projesi hakkında sunumlar yapıldı. Törende Dünya Kültürel Mirasi Koruma Kurulu Üyesi ve YOCOCU Başkanı Dr. Andrea Macchi, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne verilen büyük ödülü, meclis üyesi Mustafa Uzbaş’a takdim etti. 

Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Uzbaş, Bedesten projesiyle tarihe ve kültüre sahip çıkıldığını belirterek, ödülü Büyükşehir Belediyesi adına almaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Roma merkezli bir kuruluş olan ve dünyanın pek çok ülkesinde temsilcilikleri bulunan YOCOCU, restorasyon ve konservasyon sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla genç profesyonellere ortamlar hazırlayan bir örgütlenmeye sahip.  

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projele şehirdeki Tarihi Bedesten'de 2 bin 687 işyerinin restorasyonu yapılmıştı. Mayıs ayında Konya’ya gelen YOCOCU Başkan Yardımcısı Marta Caroselli, Bedesten’de incelemelerde bulunarak Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarından etkilendiğini dile getirmişti. 

Yazar: Haberci
Konya Belediyesi çalışmaları Konya tarihi bedesten
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.