Başkentlerde isim değişikliği

Ankara'daki bir caddenin adı Budapeşte olarak değiştirildi. Başkan Melih Gökçek, "Budapeşte'deki bir caddeye de Ankara ismi verilecek" dedi.

Başkentlerde isim değişikliği

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'nin adı, Türkiye'nin Başkenti Ankara'da bir caddeye verildi. Ankara'da Budapeşte'de bir cadde ismi olacak. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in davetiyle şehre gelen Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos’un da katıldığı törenle, Çukurambar’da bulunan 1429. Cadde’nin adı, “Budapeşte Caddesi” olarak değiştirildi. Başkan Gökçek, burada yaptığı konuşmada, "Budapeşte ve Ankara kentleri arasında son dönemlerde artarak devam eden yakın işbirliği neticesinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, karşılıklı olarak düzenlemeyi planladığımız kültür günlerinin bir nişanesi olarak, şu an üzerinde bulunduğumuz, eski adıyla 1429. Cadde’nin adının, Budapeşte Caddesi olarak değiştirilmesine karar verdi” dedi.

Gelecek yıl da Budapeşte’de Ankara Caddesi açılacağını söyleyen Başkan Gökçek, "Bu caddenin adının Budapeşte Caddesi olarak değiştirilmesinin, Macar halkı ile Türk halkı arasında derin tarihi bağları pekiştirmesine katkıda bulunacağına ve Ankaralıların hafızasında kalıcı bir iz bırakacağına inanıyorum. İki şehir arasındaki işbirliği ve dostluk ilişkilerini geliştirmesindeki katkılarından ötürü, değerli meslektaşım Sayın İstvan Tarlos’a sizlerin huzurunda teşekkür ediyor, Budapeşte Caddesi’nin iki şehir arasındaki dostane ilişkilerin ve vatandaşlarımız arasındaki anlayışın gelişmesine katkıda bulunmasını temenni ediyorum" diye konuştu. 

Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos da, iki başkent arasındaki kardeş şehir anlaşmasının imzalanması ve iki başkentin şimdiye kadarki ilişkisini kalıcı temeller üzerine oturtma konusunda mutabık kaldıklarını belirterek, "Bu yıl Ankara’da Budapeşte ismini, 2016’da ise Macar başkentinde Ankara ismini caddeye vermek suretiyle bunu sembolize etmeyi de arzu ettik” dedi.

Konuşmaların ardından, Başkan Gökçek ve konuğu Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos ve Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kıss, eşleriyle birlikte “Budapeşte Caddesi”nin açılışını yaptılar.

Yazar: Haberci
ankara ankara büyükşehir belediyesi budapeşte-ankara cadde ismi değişikliği
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı