Engelleri kaldırıp, şampiyonaya hazırlanacak

Adana'da engellilerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek Engelsiz Yaşam Merkezi, tamamlandığında uluslararası şampiyonaya ev sahipliği yapacak.

Engelleri kaldırıp, şampiyonaya hazırlanacak

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce içerisinde atletizm pistinden, olimpik havuza, at binme tesisinden kongre merkezine kadar çok sayıda bölümü barından Engelsiz Yaşam Merkezi inşaatı sürüyor. 

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin Karataş İlçesi'nde yapımını başlattığı Engelsiz Yaşam Merkezi inşaatı hızla ilerliyor. Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, merkezin hayata geçirilmesinin ardından Adana'nın, 2016 Dünya Uluslararası Engelli Atletizm Şampiyonası'na aday olacağını söyledi. 

Merkezdeki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Sözlü, tesislerin dünya standartlarında bir merkez olacağını vurguladı. Tesisin spor, eğitim ve kültürel faaliyetler için kullanılacağını ve uluslararası atletizm ve basketbol şampiyonalarına da ev sahipliği yapabilecek kapasitede inşa edileceğini söyleyen Başkan Sözlü, "Merkezimizi, engellilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn ettik. Ayrıca bu tesisten engelli vatandaşlar kadar engelsiz vatandaşlarımız da yararlanacak. Merkezimiz aynı zamanda yurt içi ve yurt dışından gelecek talepleri karşılayacak kapasitede olacak. Projemizin dünyadaki emsallerinin en güzellerinden birisi olmasının gayreti içindeyiz" dedi.

Projenin 2016 yılı bütçesinde yer alması için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını ifade eden Başkan Sözlü, "Proje tamamlandığında dünya çapında bir rehabilitasyon merkezi olacak. Tesisimiz aynı zamanda engelsiz vatandaşlarımız için de bir futbol sahası içerecek. Burayı öncelikle engelli vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımız için bir sosyal tesis haline getirmek istiyoruz. Bizim için özellikle engellilerin ve engelli temsilcilerinin görüşlerini almak oldukça önemli. Projenin son şeklini, onların görüşünü alarak yapacağız" diye konuştu.

Açık ve kapalı olmak üzere toplam 77 dönüm 600 metrekarelik bir alanda başlanan  projenin ilk etabında 5 yıldızlı bir konaklama merkezi ile uluslararası standartlarda bir atletizm pistinin yapılması planlanıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında yapılacak Dünya Engelli Atletizm Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmak için aday olacak. 

Karataş sahiline yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta Engelsiz Yaşam Merkezi'nin diğer etaplarında ise amfili basketbol ve futbol sahaları, olimpik havuz,  stadyum, at binme alanları, sauna, terapi havuzları, fuaye alanı, kongre merkezi, tiyatro binası, yürüyüş parkuru, prefabrik konutlar ve otopark gibi tesisler de yer alacak. Mevcut su kulesinin ise, deniz manzaralı bir seyir kulesi haline dönüştürülmesi planlanıyor.

Yazar:
adana adana belediyesi faaliyetleri adana engelsiz yaşam merkezi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.