Tokat'ta kebap 'tarih'e karışıyor

Kebabıyla meşhur Tokat'ta yapılan Antik Kent kazı çalışması ve Şeyh Meknun Türbesi restorasyonu, kentin yeni turizm kaynağı olacak.

Tokat'ta kebap 'tarih'e karışıyor
Haberin galerisi için tıklayın!

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, tarihi bulguların ortaya çıktığı Gümenek Komana Antik Kenti kazı alanı ile belediye tarafından restorasyonu yapılan Şeyh Meknun Zaviyesi'nde (türbe) incelemelerde bulundu.

Tarihi çalışmalarla ilgili bilgi almak için ilk olarak Tokat'ın Gümenek Köyü civarında 7 yıldır devam eden Komana Antik Kenti kazı çalışmalarının yapıldığı alana giden Başkan Eyüp Eroğlu, birçok farklı döneme ait izleri taşıyan yerleşkenin yavaş yavaş ortaya çıktığını söyledi. Kazı çalışmalarını yöneten Prof. Dr. Burcu Erciyas ile birlikte kazı çalışmalarının yapıldığı alanları dolaşan Eroğlu, "Osmanlı ve Bizans dönemine ait izlerin bulunduğu alanda sürdürülen çalışmaların Helenistik döneme kadar uzanacağı tahmin ediliyor. Bölge önemli bir tarihi mirası barındırıyor. Bu tip kazı çalışmaları çok uzun soluklu oluyor. Sabırla yavaş yavaş yükselişine şahitlik etmenin heyecanını yaşıyoruz" diye konuştu. 

Başkan Eroğlu, ikinci olarak da tarihi Hıdırlık Köprüsü yanında yer alan Şeyh Meknun Zaviyesi'nde de Tokat Belediyesi tarafından sürdürülen restorasyon çalışmalarını inceledi. Başkan Eroğlu, çalışmaları yürüten ekipten bilgi aldı. Restorasyonun tamamlanmasının ardından çevre düzenlemesi ve bazı yenilemeleri yapacaklarını söyleyen Başkan Eroğlu, birkaç ay içerisinde Zaviyenin hizmete gireceğini belirtti.

Tokat'ta tarih alanında yapılan bu çalışmalar tamamlandığında tarih ve kültür turizminde önemli bir adım atılmış olacak. Kebabıyla meşhur Tokat'ta ilerleyen yıllarda, tarih turu da yapabilecek, geçmişe dönük ortaya çıkan kalıntıları da görebileceksiniz. Özellikle XIII. yüzyılda yanındaki imaret ile birlikte Mesut bin Keykavus tarafından yaptırılan Şeyh Meknun Zaviyesi yani türbesi ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekeceğe benziyor. 

Tokat'ta yaklaşık 80 adet cami, medrese ve türbe gibi tarihi yer bulunuyor.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR GALERİ BÖLÜMÜMÜZDE YER ALMAKTADIR.

Yazar:
Tokat Tokat Belediyesi çalışmaları tokat kebabı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.