Erken seçim felaket değildir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, erken seçime gidilmesinin felaket senaryosu olmadığını söyledi

Erken seçim felaket değildir
Haberin videosu için tıklayın!

CHP ile yapılan koalisyon görüşmelerinin ardından kameraların karşısına geçen Başbakan Ahmet Davutoğlu, erken seçimin felaket senaryosu olmadığını ifade etti. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma süreci kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından partisinin Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi.  

MİLLET ÖDEV VERDİ 

7 Haziran seçimlerinin ülkenin önüne yeni bir tablo çıkardığını belirten Davutoğlu, "Biz her vesileyle vurguluyoruz; birçok konuşmamda zikrettiğim gibi bizim siyaset felsefemizde millet amirdir, devlet ve devlet adamları memurdur. Milletin kararı her şeyin üstündedir. Millete görev verilmez, millet görev verir. Millete ödev çıkarılmaz, millet size ödev verir. Dolayısıyla 7 Haziran seçimlerinin çıkardığı tablo, bize verilen birçok ödevin bütün devlet adamlarımız tarafından, siyasi parti liderlerimiz tarafından değerlendirmesini zorunlu kılan birçok yeni unsuru barındırmıştır" dedi.

Seçimlerin ardından oylarda yaşanan düşmenin geniş bir şekilde araştırıldığını dile getiren Davutoğlu, "Millet, milli irade bize 'Kendinize, bir anlamda muhasebe edin ve kendinizi değerlendirin' demiştir. Bu bir mesajdır, bu bir ödevdir. Bunun gereği için de 7 Haziran'dan, 8 Haziran'dan bu yana partimizin bütün kademelerinde dün de MYK'da geniş olarak acaba o güçlü kurucu değerlerimiz, ilkelerimiz etrafında ne tür muhasebe yapmak ve parti olarak ne tür tedbirler almamız hususunda son derece samimi ve açık yürekli bir iç muhasebeyi de başlattık, sürdürüyoruz ve eğer herhangi bir yerde hata, milletimizin yanlış algıladığı bir durum varsa bunların düzeltilmesi yönünde parti içi bütün mekanizmaları harekete geçireceğimizi bir kez daha teyiden vurgulamak istiyorum" diye konuştu. 

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimiyle yapılan görüşmelerin hangi siyasi zemininde, hangi etik ve siyasi çerçevede cereyan ettiğini bütün milletimin yakından görmesinin, idrak etmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Çok zor süreçlerden geçildiğini, ülkenin geniş kapsamlı ve eş zamanlı üç terör örgütünün saldırısına maruz kaldığını söyleyen Davutoğlu, "Geçici bir hükümet sorumluluğunu üstelenmiş bir başbakan olarak, bir an dahi tereddüt etmemiş olduğumuza millet ve tarih şahittir. Ülkemize bu güvenlik riski söz konusu olduğunda, devletimiz ve devletin mekanizmaları milletimizin talepleri doğrultusunda harekete geçirildi" dedi. 

SEÇİMİ AŞIYA BENZETTİ, SIHHAT VAR

Davutoğlu, bir gazetecinin, "Kasım ayında mı seçim düşünüyorsunuz" sorusuna, "Sayın Bahçeli ile MHP ile yapacağımız temaslar sonrasında eğer bir erken seçim tablosu çıkarsa mümkün olan en kısa zamanda aşıyı olup, sıhhatli bünyeye kavuşmak gerekir. Onun için de en kısa zamanda olmasını tercih ederim. Beklenti ve erken seçimin uzun zamanlara yayılması ekonomiyi de olumsuz etkiler, belirsizliklerin artmasıyla birtakım puslu havayı seven çakalları ülkemize salar. Bunun için gereğini yaparız, en kısa zamanda erken seçimin yoluna bakarız" diye cevap verdi. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Dürüstçe bir istişarede bulunduk, sonucunda geldiğimiz husus şudur, bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, ancak şu anda bir hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin olmadığı yönünde bir kanaat hasıl olmuştur" dedi.

Yazar:
Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim2015 Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon hükümet seçim aşıdır
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı