Karadeniz'de cankurtaranlar sezonu kapattı

Sonbaharın yavaş yavaş etkisini gösterdiği şu günlerde, Karadeniz'de bazı sahillerdeki cankurtaranlar sezonu kapattı. Denize girecekler daha dikkatli olmalı.

Karadeniz'de cankurtaranlar sezonu kapattı

Kocaeli sahillerinde cankurtaranlık hizmeti yapan Kocaeli İtfaiyesi Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) bu yıl için deniz sezonunu kapattığını duyurdu. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada KOSKEM'in haftanın yedi günü saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında cankurtaranlık hizmeti verdiği belirtildi. Halkın güvenli bir şekilde denize girebilmesi için 2005 yılında başlatılan su kazalarını engelleme hizmeti Kandıra; Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Sarısu, Bağırganlı, Karamürsel; Altınkemer, Darıca-Bayramoğlu Halk Plajı ve Kadınlar Plajı’nda veriliyordu. 

KOSKEM ekipleri tarafından, denize girecek vatandaşlara uyarıda bulunmak ve boğulma vakalarının önüne geçmek için toplam 100 adet uyarı tabelası ve 100 adet ipleriyle beraber can simidi konulmuştu. Sahillerdeki birçok bölgeye de emniyet şeritleri (mantarlar) çekilerek, Karadeniz’in yapısıyla ilgili tehlikeli olan rip akıntısı (çeken akıntı) ile ilgili uyarıcı tabelalar yerleştirildi. Ayrıca sahillerde su kazaları hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan broşürler, yaz dönemi boyunca görev bölgelerde dağıtıldı. 

Yaklaşık 10 yıldır Kocaeli sahillerinde cankurtaranlık hizmeti veren KOSKEM, bu sürede 4 bin 443 kişiyi hayata döndürdüğünü açıkladı. 2015 sezonunu da 13 Haziran’da başlatan KOSKEM ekipleri, 8 sahil bölgesinde toplam 969 kişiyi boğulmaktan kurtardı. Büyükşehir ambulansındaki ATT’ler de bin 380 kişiye sağlık hizmeti verdi. Sezon boyunca Büyükşehir personeli ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 200 personel sahillerde görev yaptı.

Kocaeli sahillerindeki su kazaları engelleme hizmeti, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı Güvenlik Şube Müdürlüğü, Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Ambulans Birimi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Akut  Arama Kurtarma Kocaeli Şubesi, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAGDER) Kocaeli Şubesi, Gönüllü İtfaiyeciler ve Yeditepe Üniversitesi Arama Kurtarma Kulübü (YÜDAK) yer aldı.
 

Yazar:
Kocaeli Kocaeli KOSKEM Karadeniz cankurtaran sezonu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.