Taş ocağı iptal, turizm atağı başlıyor

Tekkeköy İlçesi'ne kurulması planlanan taş ocağı, Danıştay'ın kararıyla iptal edildi. Başkan Togar, Büyüklü Şelaleri'ni turizme açmak için kolları sıvadı.

Taş ocağı iptal, turizm atağı başlıyor

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'ndeki Büyüklü Şelaleri etrafında kurulmak istenen Taş Ocağı, Belediye Başkanı Hasan Togar'ın mücadelesiyle Danıştay tarafından iptal edildi. Kararın ardından Başkan Togar, şelalerin turizme açılması için yolları düzeltmeye başladı. 

Tekkeköy'ün Büyüklü Mahallesi Kurşunlu mevkiine kurulması planlanan taş ocağı Belediye Başkanı Hasan Togar ve Büyüklü halkının kararlılığı sonucunda danıştay kararı ile iptal edildi. Samsun 1. İdare Mahkemesi'nin Büyüklü'deki Taşocağı ÇED Raporu'nun iptal Kararı, Danıştay 14. Dairesi'nin kararı ile de onaylandı. Büyüklü halkının yıllardır sürdürdüğü kararlı mücadele, hukuk zaferi ile sonuçlandı. ÇED Raporu dahi alınan ocağın iptal edilmesi bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. Büyüklü'nün el değmemiş ormanları, 3 deresi ile üzerindeki irili ufaklı dokuz şelalesi ve doğal yapısı korunmuş oldu. 

HUKUK GALİP GELDİ
Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Hasan Togar, 2011 yılında taş ocağı ruhsatı verilen yerin ruhsatının iptal edilmesi ve doğanın katledilmesine karşı büyüklü halkı ile birlikte büyük çaba harcadıklarını belirterek, "O dönemlerde belediye başkanı olmamama rağmen vatandaşlarla el ele hareket ettik. Tüm ilgililerle, kurum ve kuruluşlarla, milletvekilleri ile görüşmeler yapıp durumu anlattım. Adaylık dönemimde halkın direnişine ortak olup bölgeye gelen iş makinalarını geri çevirdim. Sonunda hukuk galip geldi ve halkımız ile başlatmış olduğumuz mücadelemiz zaferle sonuçlandı" dedi. 

YOLLAR AÇILMAYA BAŞLADI
Başkan Togar, kararın ardından Büyüklü Kurşunlu mevkiindeki şelaleleri turizme kazandırmak için çalışma başlattı. İlk olarak şelaleleri görmeye gelen vatandaşların ulaşımını sağlamak maksadıyla yol açma çalışmalarına başladıklarını söyleyen Togar, "Etrafında iş makineleri ile düzenlemeler yapık. Yine şelalenin etrafında çevre düzenlemesi ve vatandaşların oturup dinlenebilecekleri, piknik yapacakları yerler ve kamelyalar yapacağız. Böylelikle şelaleler yerli yabancı turistlerin ziyaretine açılmış olacak" diye konuştu. 

Yazar: Haberci
Tekkeköy Belediyesi çalışmaları Tekkeköy büyüklü şelalesi turizm Tekkeköy Taşocağı danıştay kararı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.