Romanlar yol için evlerinden vazgeçiyor

Balıkesir'de yaşayan Romanlar, şehir ulaşımının rahatlayacağı yol arazilerinden geçtiği için oturdukları evlerini boşaltıp, yeni konutlara taşınacaklar.

Romanlar yol için evlerinden vazgeçiyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nce şehrin trafiğini rahatlatmak için başlatılan imar uygulaması Roman vatandaşların oturduğu alanda sorunla karşılaşmıştı. Başkan Ahmet Edip Uğur'ın talimatıyla romanlara yeni sosyal konut yapılıyor. Romanlar, 20 yıldır oturdukları evlerden Balıkesirli rahat ulaşım yapabilsin diye çıkıyor. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin Altıeylül İlçesi'nde evleri imar yolunda kalan Roman vatandaşlar için, hazırladığı 11 blok toplam 34 daireden oluşacak konutların temeli atıldı. Burada konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yeni yapılacak evlerin en kısa zamanda tamamlanacağını, derme çatma barakalardaki vatandaşların bahar ayında bitirmeyi planladıkları yeni konutlarında iskan edeceklerini söyledi. 

25 yıl önce yapılan imar planında yol olarak görülen alanın, bugün Roman vatandaşlar tarafından kullandığına dikkati çeken Başkan Uğur, "Şimdi buradan bir yol geçilmesi gerekiyor ama 25 yıldır bu yolla ilgili bir çalışma olmamış, hiçbir belediye bu yaraya bir neşter vurmamış. Büyükşehir Belediyesi olarak her işte olduğu gibi Roman vatandaşlarımızın yanındayız. Sizi o derme çatma barakalardan betonarme binalara iskan edeceğiz" dedi. 

BELEDİYE'DEN 3 MİLYON TL 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde başlattığı 'Roman Açılımı'na dikkati çeken Başkan Uğur, "Roman vatandaşlarımız bizim kardeşimiz. Sizlere her zaman sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam ediyoruz. Buradaki 3 bin metrekare alanda Büyükşehir'in bütçesinden 3 milyon lira ayırdık, hayırlı uğurlu olsun. İnşallah kısa sürede bunu bitireceğiz. Oradaki eski, perişan, derme çatma yerleri de hep beraber düğünle dernekle yıkacağız. Tabi buradaki komşularınıza da sahip çıkacağız, hiç merak etmeyin, kentsel dönüşümden size de yeni evler yapacağız" diye konuştu.

Konuşmanın ardından dualar eşliğinde temel atma töreni gerçekleşti. Başkan Uğur, Roman vatandaşlarla beraber butona basarak Gündoğan Mahallesi 1'inci Sosyal Konut Projesi kapsamında yapılacak olan 34 dairenin temeline de ilk harcı bırakmış oldu. 

Yaklaşık maliyeti 3 Milyon TL'yi bulacak projenin 8 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Konutların tesliminin de 2016 Mayıs ayında yapılmasının planladığı, ruhsat ve iskan işlemleri de Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı bildirildi.

Yazar:
Balıkesir Balıkesir Belediyesi çalışmaları Romanlara konut
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı