Tarihi çini fırınları topraktan çıkarılıyor

300 yıl boyunca Osmanlı Dönemi'nde yoğun bir şekilde kullanılan İznik Çini Fırınları, toprağın altından çıkartılıyor.

Tarihi çini fırınları topraktan çıkarılıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi 1400'lü yıllara dayanan ve Osmanlı döneminde dünyaya yayılan İznik Çinileri'nin bir dönem yapıldığı fırınların kazı çalışmalarını inceledi. 

İznik Çini Fırınları kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Recep Altepe, kentin tüm değerlerinin öne çıkması adına yapılan çalışmaların ilçelerde de devam ettiğini belirterek, "İznik’te de her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerinin yanı sıra Doğu Roma ve Bitinya gibi tüm dönemlerin eserleri de birer birer ayağa kaldırılıyor" dedi. 

30 YILDIR KAZI YAPILIYOR
İznik Gölü’ndeki batık Bazilika'dan Roma Tiyatrosu’na kadar ilçenin tarihi ve kültürel mirasına gereken özeni gösterdiklerine dikkati çeken Başkan Altepe, "İznik’in çinileri de çok ünlü ve önemli. İznik, 1400’lü yıllardan 1700’lü yıllara kadar 300 yıl boyunca Osmanlı döneminin yoğun çini üretim merkezi olmuş. İznik’in kalbindeki bu bölgede üretimler yapıldığı biliniyor. Burada yaklaşık 30 yılı aşkın zamandır da kazılar yapılıyor. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü olarak yapılan kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle daha da yoğunlaştı" diye konuştu. 

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de kültürel çalışmalarda kayıp zamanların bugünlerde telafi edildiğini vurgulayarak, İznik’te 1963 yılında başlayan çini fırınları kazı çalışmalarının da detaylarını aktardı. Sözen, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik hizmetlerinden dolayı Başkan Altepe’yi tebrik etti.

İznik Çini Fırınları kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı da çalışmalarına Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti. 

Yazar:
Bursa Bursa Belediyesi çalışmaları İznik Çini Fırınları Kazı çalışmaları durumu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.