Kıbledağı yolunda tükenen bir ömür

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yapılan Kıbledağı Camii'nin tarihinde yollarını yürüyerek tüketen Hacı Hafız Yusuf Yılmaz var. Peki kim bu Yılmaz, okuyunca şaşıracaksınız.

Kıbledağı yolunda tükenen bir ömür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla baba ocağı Rize Güneysu'da bin 130 rakımda yapılan Kıbledağı Camisi'nin oldukça ilginç bir hikayesi var. 

Yeniden restore edilerek hizmete açılan ve konumuyla ziyaretçilerini hayran bırakan Kıbledağı Camisi, 1800'lü yıllarda Moşula Mehmet Efendi ve Kuş Ahmed Efendi tarafından inşa ettirildi. 1960 yılında yaşanan bir yangın nedeniyle ahşap mimari olan cami yandı. Bu yangının ardından Hacı Hafız Yusuf Yılmaz, bin 130 rakımlı tepedeki bu camiyi taş taşıyarak yeniden inşaa etti. 

Peki kim bu Hacı Hafız Yusuf Yılmaz. 1907 yılında caminin yapıldığı Kıbledağı Köyü'nde doğan Yılmaz'ın anne, baba ve dedesi ilim hizmetleri yapan Yılmaz, her kuşakta ilme önem veren bir ailenin mensubudur. 

Kur'an-ı Kerim okumanın yasak olduğu yıllarda bile gizli mahzenlerde, merdiven altlarında, kuytu köşelerde Kur’an-ı Kerim, ilmihal öğrenmeye ve öğretmeye çalışan Yılmaz Hocaefendi, hayatını ilme adamış ve 1925-1970 yılları arasında daima ders okutmuş ve halka vaaz vermiştir. Güneysu’yu bir ilim merkezi haline getiren faaliyetlerde bulunarak dini konularda medrese usulü bir çok dersler okuttu.

56 YAŞINDA SIRTINDA TAŞ TAŞIDI
1963 yılında, caminin yapımına bizzat öncülük etmiş ve uzak mesafelerden sırtında taş taşıyarak, camii inşaatının tamamlanmasını sağlamıştır. Yörede tanınan veya tanınmayan bir çok Allah (cc) dostu gibi kendisi de bu camide inzivaya çekilir, tefekkür, tezekkür ve ibadetle meşgul olurdu. Ölümüne kadar tüm teravih namazlarını hatimle kıldıran, herkesin hürmette kusur etmediği Hacı Hafız Yusuf Yılmaz, 1970 yılında beyin kanaması sonucu ebedi hayata göç etmiş ve Kıbledağı Köyü'nde ki aile mezarlığına defnedilmiştir.

Erdoğan'ın talimatıyla bu eser yeniden hayat bulmuş ve geleceğe geçmişin izlerini alarak geçiş yapmıştır.

 

Yazar:
Kıbledağı Camisi Recep Tayyip Erdoğan Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Hacı Hafız Yusuf Yılmaz kimdir taş taşıyarak yapılan cami Rize Güneysu Erdoğan'ın babaocağı güneysu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.