Kalp krizini önlemek mümkün mü?

En çok ölüm nedenlerinin başında gelen Kalp Krizini, tedavi ve erken teşhis ile önlemek mümkün mü? İşte cevabı.

Kalp krizini önlemek mümkün mü?

40 yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerde görülen kalp krizini, alınacak önlemlerle önlemek mümkün. Kalp krizine yakalanma oranı yüzde 50'lere kadar düşürülebiliyor. Türk Kardiyoloji Derneği, herşeyin uygun yapılması halinde kalp krizine yakalanmama riskinin yüzde 80'e yükselebileceğine dikkat çekiyor. 

Uzmanlar kalp krizi konusunda kadınların erkeklere göre risk açısından 10 yaş geriden geldiğini söylüyor. Ailede erken yaşta kalp krizi geçiren hastanın durumu da bu süreçte çok önem arz ediyor. Örneğin 40 yaşın altında bir kişinin anne ya da babasında erken dönem kalp krizi öyküsü varsa bu kişinin ciddi olarak risk altında olduğu düşünülüyor. Bu grup hastalarda efor testi yapıldığında sonuç genellikle normal çıkıyor. Geçmişinde bu öyküsü olan hastalara direkt olarak sanal anjiyo yapılması tercih ediliyor. Bu sayede hastalığın başlayıp başlamadığı görülüyor ve buna göre tedavi veriliyor. 

Kalp damar hastalıkları dünya genelinde erken ölüm nedenlerinin başında yer alıyor. Avrupa genelinde yapılan bir taramaya göre 75 yaş öncesi ölümler kadınlarda yüzde 42, erkeklerde yüzde 38 oranında kardiyovasküler nedenlere bağlı oluyor. Uzmanlar, KAH için sabit ve değiştirilebilir risk faktörlerini şu şekilde sıralıyor: “Genetik (ailevi) yatkınlık, erkek olmak, ileri yaş gibi sabit faktörlerin yanı sıra tütün kullanımı, sağlıksız yeme alışkanlıkları, fiziksel hareketsizlik ve psikososyal stres gibi düzeltilebilir faktörler de KAH ile kuvvetli bir ilişki gösteriyor"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kalp-damar hastalığı kaynaklı tüm ölümlerin dörtte üçünden fazlasının uygun yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebileceğini belirtiyor. İsveç’te 40-79 yaş arasındaki yaklaşık 21 bin sağlıklı erkeğin 12 yıl izlendiği bir araştırmanın sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Buna göre; sigara içilmemesi, sağlıklı beslenmek, bel çevresinin 95 cm’nin altında olması, düzenli egzersiz alışkanlığına sahip olmak (günlük 40 dakika yürüme veya benzeri aktivite) ile ölçülü alkol kullanımı (10-30 gr/gün) bu yıllar içinde meydana gelebilecek beş kalp krizinden dördünü engelliyor.

Yazar: Haberci
kalp krizi önlenebilir mi sağlık
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.