'Kardeş' dediğin böyle olur

Giresun ile Ankara Polatlı Belediyesi arasında imzalanan 'Kardeş Şehir' protokolü farklı bir şekilde gerçekleşti. Kurtuluş Savaşı'na dikkat çekilen törende, bakın neler konuşuldu.

'Kardeş' dediğin böyle olur

Basında sık sık gördüğünüz 'Kardeş Şehir oldular' başlıkla haberlerden bu kez farklı bir içerik okuyacaksınız. Konu aynı olmasına rağmen, Giresun ve Polatlı Belediye Başkanları'nın konuşmaları, aslında gerçek kardeş şehir olmanın bir örneğini anlattı. 

Belediye Meclislerinden alınan kararla, Kardeş Şehir Protokolü imzalayan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, iki şehir arasındaki bağların daha da güçlenerek birer konuşma yaptı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, imzalanan protokolle 2 kardeş şehir arasında var olan tarihi ve manevi bağlarının daha da güçleneceğini söyledi. Başkan Yıldızkaya, protokolle asıl önemli olanın, tarihi değerleri gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyerek, "Giresunlular şehirleri işgal edilmediği halde, işgale uğramadıkları halde bu milli davaya 2 gönüllü alayla katılarak  (42 ve 47. Alaylar) çok büyük bir kahramanlık destanı göstermişlerdir" dedi. 

Son dönemlerde ülkemizin içinde bulunduğu zor duruma, birlik ve bütünlüğümüze kasteden hadiselere karşı Kurtuluş Savaşı'nda ki millet ruhunu hatırlatan Yıldızkaya, "Çünkü Sakarya’da ülkemizin 4 bir tarafından doğusundan güneyinden, batısından, kuzeyinden her bir bölgesinden Mehmetçikler tek vücut olmuşlardı. Bu günde Sakarya Şehitliğinde hepsi koynu koyuna yatmaktalar. Bu tür birlikteliklerin artarak devamını diliyorum. Kardeş Şehir Protokolü'nün hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. 

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise, Kurtuluş Savaşı'nda Giresun’dan 5 bin kişinin yani 2 alay askerle mücadele verdiğini belirtti. Bu mücadele sonunda Türkiye’nin Polatlı’da Duatepe'de (Düşmandan alınan ilk tepe) kurulduğunu söyledi. Topal Osman Ağa’nın kurduğu 2 alay yani 5 bin kişinin Giresun’dan çıkarak Kurtuluş Savaşına destek olduğuna dikkati çeken Başkan Aksu, bu kişilerden sadece 250 kişinin geri döndüğünü söyledi. Aksu, "Bu ülke kapalı kapılar ardında kurulmadı. Bu ülke Duatepe’de kuruldu. Viyana Bozgunundan sonra hep toprak kaybetmiş, hep geri çekilmişiz, ta ki Duatepe’ye kadar.  Yüzyıllar sonra taarruza geçtiğimiz ilk savaş Sakarya Savaşıdır" dedi.

Türkiye’nin etrafının savaşlarla yıkılmakta olduğunu hatırlatan Aksu,Türkiyenin barışa ihtiyacı olduğunu savaşın kazananın olmadığını söyledi. "Biz Polatlı'yı sevmeye geldik" diyen Aksu, "Biz bu kardeşlik protokolünün dosyalarda kalmasında yana değiliz. Hem kültürel, hem sosyal hem de ekonomik olarak Giresun’la Polatlı’nın köprüsünü kurmalıyız. Gelecek için kurmalıyız, bu ülke için kurmalıyız" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından karşılıklı olarak günün anısına tablo takdimi yapıldı. 

ARKADAKİ ASKERLERE DİKKAT..

Yazar: Haberci
Giresun Belediyesi Polatlı Belediyesi Kardeş şehir protokolü
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı