'YÖK yanlış yaptı, böyle olmaz'

Türkiye Fizyoterapistler Derneği, YÖK'ün mesleklerini ilgilendiren kararını 672 kelimelik açıklamayla eleştirdi. Korkmayın biz özetledik.

'YÖK yanlış yaptı, böyle olmaz'

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Samsun İl Temsilciliği, Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) kendi meslekleri dalında sınavsız lisans tamamlama ve uzaktan eğitim uygulamalarını eleştirdi. Oldukça uzun ve bir o kadar imla hatalarıyla dolu açıklama yapan dernek, yapılanın mesleklerine zarar verdiğini savundu. 

Yaşanan sorunu anlatmak için Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yapan Türkiye Fizyoterapistler Derneği Samsun İl Temsilciliği, kararı eleştirdi. Yazılan uzun açıklamayı temsilcilik adına Uzm. Fzt. Çiğdem Hacer Arslan, okudu. Aslan, "Gerçeğiyle çıktığımız yolda, YÖK’ün aldığı kararı protesto etmek ve yapılan yanlışın, ülkemize sizlerin aracılığıyla duyurmak için, Türkiye Fizyoterapistler Derneği Samsun İl Temsilciliği olarak bugün burada bir basın açıklaması yapma kararı almış bulunmaktayız" dedi. 

Fizyoterapistliğin dünyada en önemli meslek grubu olmasına rağmen Türkiye'de hakları güvence altında olmayan bir meslek olarak yürütüldüğünü söyleyen Çiğdem Aslan, "Yarım asırdır Meslek Yasası çıktı çıkacak diye beklenirken evet sonunda Nisan 2011 de meslek yasası çıktı. Fakat aradan geçen 4,5 yıla rağmen yönetmeliğimiz hala yayınlanmadı. Biz reçete yazmaya çalışmıyor, doktorculuk oynamıyoruz" ifadelerini kullandı.

YÖK'ün kararına da değinen Çiğdem Aslan, "Son günlerde YÖK’ün açtığı sınavsız lisans tamamlama ve uzaktan eğitimle fizyoterapist olma yolu kolaylıkla açılmaya çalışılmaktadır. Bu yararlı değil aksine zarar veren bir uygulamadır. Bu durum bir grup çevrelere rant sağlayacak olsa da yüksek kapasite gerektiren ve pratik eğitimle kazanılan tecrübeye dönük bu meslek grubunun geleceğini tehlikeye atmaktan ileri gitmemektedir. Bu şekilde yetiştirilen fizyoterapistler klinik ve pratik çalışmalardan uzak kalacak ve bir hastaya dokunmadan, gerekli anatomi, nöroloji, mesleki dersleri bilmeden fizyoterapist olacaktır" diye konuştu. 

YÖK’ün aldığı karardan vazgeçmesini isteyen Aslan, "Bu yanlışın telafisi çok ağır ve dönülmez bir skandal olduğuna inandığımız için böylesi bir uygulamaya asla izin vermeyeceğimizin de bilinmesini isteriz" dedi.

Not: Haberimiz başlık dahil 279 kelimedir. Açıklamayı neredeyse 3 te 1 oranında düşürüp, özetledik. 

Yazar: Haberci
Türkiye Fizyoterapistler Derneği Türkiye Fizyoterapistler Derneği YÖK kararı protesto
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.