Savaşta sürülen Türkler yıllar sonra memleketinde

İkinci Dünya Savaşı'nda Kırgızistan'a sürülen Türkler, 70 yıl aradan sonra ilk kez memleketlerine gitti. Duygusal anlar yaşandı, dualar okundu.

Savaşta sürülen Türkler yıllar sonra memleketinde

1944 yılllarında İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru, bugünkü Gürcistan'ın Ahıska bölgesinden Kırgızistan'a sürülen Türkler, TİKA'nın organizasyonuyla yıllar sonra memleketlerine gitti. Atalarının yerlerini, doğup büyüdükleri toprakları gören Ahıska Türkleri, dualar etti.

Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği yönetimi, 14 Kasım 1944 sürgününden sonra bir daha memleketlerini göremeyen kadınların vatanlarını görebilmeleri için Gürcistan'a gidildi. Program çerçevesinde doğdukları topraklara giden Ahıskalı kadınlar, tarihine, ecdadının topraklarına ulaşmanın heyecanını yaşadı. Vatan özlemiyle ilk kez ayak bastıkları topraklarında hüznü ve sevinci bir arada yaşayan 25 kadın, sürgün edildikleri köyü de ziyaret etti.

BOŞ EVLERİNE BAKTILAR
Ahıska şehrine 10 kilometre uzaklıkta bulunan, dağlık bölgedeki Sür Köyü'ne ayak basar basmaz kadınlar, ceviz ağacı altında birlikte dua etti. Köydeki arazileri ve içi boş evleri gezen kadınlar, Türklerin bu köyde yaşadığı dönemden kalma çeşmenin yanında piknik yaparak güzel bir gün geçirdi. Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Reşad Şamilov, her bir Ahıska Türkü'nü Ahıska'ya yönlendirmenin başında bulunduğu derneğinin borcu olduğunu belirterek, "Asıl Ahıska Türk'ü, Ahıska'yı seven, vatanını seven, Türklüğüne ve dinine sahip çıkandır" dedi.

BURALAR TÜRKLERİN TOPRAĞI
Kadınların 70 yıl aradan sonra ayak bastıkları memleketlerindeki mutluluklarına şahit olduğunu ifade eden Şamilov, Ahıska'da dünyaya gelen, büyüyen ve burada okula giden çocukların dönmelerinin nasip olmadığını belirtti.  Şamilov, vatanını gören kadınların çok mutlu olduklarını dile getirerek, "Biz hiçbir zaman Ahıska'yı, vatanımızı unutmayacağız. Bu toprakların bizim olduğumuzu çocuklarımıza nesillerimize anlatmaya devam edeceğiz. Bu topraklar Türklerin topraklarıdır. Bugünkü ortamda biz buraya sadece ziyaretler yapıyoruz. Allah bize buraya misafir gibi değil, kendi evimize gelmemizi nasip etsin" diye konuştu.

GENÇLER DE GELECEK
Şamilov, gelecekte gençleri de buralara getireceklerini, bu ziyaretlerin yıllar boyu devam etmesi gerektiğini kaydetti. Tarihi ziyaretinin, Türkiye devletinin sayesinde gerçekleştiğini sözlerine ekleyen Şamilov, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Türk halkına minnettarlığımı bildiriyorum. Bişkek ve Tiflis Büyükelçiliklerine ve TİKA'nın Bişkek ve Tiflis Program Koordinatörlüklerine teşekkür ediyorum" dedi.

Yazar:
tika çalışmaları Ahıska Türkleri Kırgızistan'a sürülen Türkler
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.