Ebru ile yapılan Türk Bayrağı

Türkiye'de bazı kursiyerler, dünyanın en büyük ebru çalışmasına imza attı. 11 metrekarelik ebru Türk Bayrağı, gururla sunuldu.

Ebru ile yapılan Türk Bayrağı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları'nda (KOMEK) eğitim alan kursiyelerler, terör olaylarıyla sarsılan Türk milletine gurur verici bir çalışmaya imza attı. 11 metrekarelik eserle dünyanın en büyük ebru çalışmasına, Türk Bayrağı işlendi. 

El sanatlarının en değerlisi olarak bilinen ebru sanatı Kocaeli'de bir başka güzel. 4. Dünya Ebru Günü’nde, dünyanın dört bir yanından 220 ebru sanatçısının eserlerinden oluşan sergi açıldı. Sergilenen eserler arasında KO-MEK Ebru Usta Öğreticisi Esra Öztoprak ve Ebru Sanatını KO-MEK’te öğrendikten sonra, şimdi Halk Eğitim Merkezleri’nde öğreticilik yapan Gülnur Emre’nin eserleri de yer aldı.   


Eylül ayının ikinci haftasının Dünya Ebru Günü ilan edilmesinin ardından her yıl dünya çapındaki sanatçıların katılımlarıyla ebru etkinlikleri düzenleniyor. Bu yıl 4'üncüsü gerçekleşen organizasyonda ilk program Yalova Kent Müzesi’ndeki Ebru Sergisi oldu. Düzenlenen etkinlikte ebru sanatçıları dünyanın en büyük ebru çalışmasını gerçekleştirdi. 11 metrekarelik ebru Türk Bayrağı şeklinde yapıldı. KOMEK’te Usta Öğreticilik yapan Esra Öztoprak ve eski KOMEK Kursiyerlerinden Gülnur Emre de kendi eserleriyle sergiye katılarak plaket aldı.

Ebru sanatına 2006 yılında KOMEK kurslarında başlayan Esra Öztoprak, Kültür Bakanlığı Sanatçısı unvanını aldı. Her sanatın kendine özgü yönleri olduğunu ifade eden Esra Öztoprak, Ebru Sanatı’nın sonsuz bir sanat dalı olduğunu ve sürprizlerle dolu olduğunu söyledi. 

KOMEK yeni sezonda da ebru sanatına ilgi duyan herkesi kurslarına bekliyor.

Yazar: Haberci
kocaeli büyükşehir belediyesi çalışmaları ebru ile yapılan türk bayrağı komek çalışmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.