Dağ tepe didik didik edip arıyorlar

O şehirde, dağ tepe demeden büyük iş makinelerini kurup çalışma yapıyorlar. Bunu yapmayanlara kızacaksınız. Sebebini okuyunca, siz de hak vereceksiniz.

Dağ tepe didik didik edip arıyorlar

Malatya'da belediye, jeolojik harita çizimleri kapsamında geniş çaplı bir çalışma yapıyor. Ayrıca kazı çalışmaların da heyelanlı bölgelerin tespiti yapılıyor ve imara açılırken, ona göre karar verilmesi planlanıyor. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehir merkezi Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları içerisinde sürdürülen Jeolojik harita ve ilçelerde de imar planı hazırlama çalışmaları kapsamında jeolojik ve jeoteknik kazı çalışmaları yapılıyor. İlçelerde sürdürülen kazı çalışmaları kapsamında ilk olarak heyelanların yoğun olarak görüldüğü Arguvan İlçesinde; Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin kontrolünde Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı çalışmalarına devam ediliyor.
 
HEYELAN BÖLGELERİ İNCELENİYOR
Arguvan ilçesinde devam eden kazıların ardından; heyelan (kütle) hareketlerini önlemeye yönelik tedbirlerin belirlenmesi, uygulama projesi ve yeni imar planı hazırlanması gibi çalışmalar başlatılacak. Önceki yıllarda gözlemsel etütlere dayalı olarak kısmen afet bölgesi ilen edilen Arguvan ilçesinde Malatya Büyükşehir Belediyesince ilk defa jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında heyelan kayma yüzeyi boyunca 3 adet 100’er metrelik derin sondaj kuyusu ile ilçenin muhtelif yerlerinde 29 adet 20 metrelik sondaj kuyuları açıldı.
 
GELECEĞİN YERLEŞİM YERLERİ
Sürdürülen jelojik ve jeoteknik sondaj çalışmalarının Malatya'nın geleceği bakımından büyük önem taşıdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, "Büyükşehir statüsü ile birlikte Malatya’yı tek elden bir bütün olarak planlıyoruz. Daha önce başlattığımız çalışmalar ile Malatya’nın üst yapısını planlarken özellikle heyelan ve deprem riski bulunan ilçelerimizde de jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlattık. Arguvan ilçemizde birçok noktada sondaj kuyuları açtırarak ölçümler ve analizler yaptırıyoruz. Bu çalışmalarımız diğer bazı ilçelerimizde de devam edecek” dedi.

 

Yazar: Haberci
Malatya Büyükşehir Belediyesi çalışmaları Malatya heyelan bölgeleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı