Görüntüsü değil tadı lezzetli yemek: Şırdan

Bu fotoğraf, Adana'nın meşhur yöresel yemeklerinden olan şırdana ait. Sıkça tüketilen bu yemeği yemek için binlerce kilometre yol gelenler var.

Görüntüsü değil tadı lezzetli yemek: Şırdan

Adana'yı herkes ismi verilen meşhur Adana kebap ile anar, fakat oranın en çok tüketilen başka bir yemeği var. Görüntüsü her ne kadar iç açıcı olmasa da onu yiyen bir daha yiyor. 

Sakadat yemeklerinden olan şırdan, Adana'nın meşhur yemeklerinden sadece biri. Sakadat olan şırdan, midenin bir bölümünden yapılıyor. Yöresel yemek niteliğindeki Şırdana şırdan dolması diyenler de var. Genellikle kuzunun şırdanı yani midesinden yapılması tercih edilen bu yemeği tatmak bilmeyenler için zor olsada, onun vazgeçilmez hayranları var. Öyleki memleket hasreti için binlerce kilometre uzaktan gelen Adanalılar, soluğu 24 saat açık şırdancıda alıyor. 

ŞIRDAN NASIL YAPILIYOR 
Adana'nın yöresel yemeklerinden olan şırdan diğer adıyla şırdan dolması, küçükbaş hayvanın 4 midesinden biri. Şırgan temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Yenirken üzerine tuz, kimyon ve pul biber eklenirse lezzeti daha da üst seviyeye çıkıyor. Bunu her ustada yapamıyor. Öyle ki Adanalı olmayanın fazla bilmediği şırdanı iyi yapan ustalar, aranıp bulunuyor. Yaz veya kış, gece veya gündüz her köşe başında bir şırdancıya rast gelebilirsiniz. 

kupurhaber.com okuyucularına tavsiyemiz, görüntüsü pek iç açıcı olmasa da bu yemeği gittiğinizde mutlaka tadın. Bir kere yerseniz tekranını yemek isteyeceksiniz. Bizden söylemesi.

Yazar: Haberci
adana meşhur şırdan yemeği şırdan ne demek
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.