Davutoğlu dünya liderlerine mektup yazacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, mültecilerin durumu hakkında dünya liderlerine mektup yazacağını belirterek, " Özellikle kadın ve çocukların çektiklerini dile getirmek için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Suriyelilerin sesi olacağım" dedi.

Davutoğlu dünya liderlerine mektup yazacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriyeli sığınmacıların temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Davutoğlu, mültecilerin sorunları için dünya liderlerine bir mektup yazacağını söyledi. 

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplantı sonrası Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Suriyeli sığınmacılara Pazartesi gününe kadar eylemleri sonlandırmalarını rica ettiğini duyuran Davutoğlu, "Suriyeli kardeşlerimiz seslerini dünyaya duyurdu. Artık normal hayata dönmeleri gerekiyor" dedi. 

Ailesiyle beraber ülkesinden kaçarken bindikleri tekne batan ve cansız bedeni kıyıya vuran Aylan bebeğe dikkati çeken Davutoğlu, "O bebeğin acısı hala yüreklerimizde. O günden beri ben de, Cumhurbaşkanımız da dünya liderleri ile konuşup konuyu gündemde tutuyoruz. Suriyelilere kapısını açan ülkelere gitmek isteyenleri göndermeye hazırız. Ama maalesef bugüne kadar hiçbir ülkeden teklif gelmedi" ifadelerini kullandı. 

Uluslararası toplumu 'Kayıtsız kalmakla' suçlayan Davutoğlu, "Uluslararası toplumun kayıtsız kaldığı Suriyelilerin sesi olmak için dünya liderlerine mektup yazacağım. Özellikle kadın ve çocukların çektiklerini dile getirmek için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Suriyelilerin sesi olacağım. Türkiye, dünyanın gözlerini kapattığı Suriye'deki insanlık dramına asla sessiz kalmayacak" diye yazdı. 

Yaklaşık bir saat süren toplantıya Suriyeli sığınmacıların temsilcilerinin yanısıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Selami Altınok, AFAD Başkanı Fuat Oktay, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve Başbakanlık Mültecilerden Sorumlu Başmüşaviri Murtaza Yetiş de hazır bulunmuştu. Toplantıda sorunların genel bir değerlendirmesi yapıldığı ve çözüm önerilerinin arandığı öğrenildi.

Yazar:
Başbakan Ahmet Davutoğlu Başbakan mektup Suriyeli mülteciler
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.