800 yıllık ağaçların katliamına yargı engeli

Antalya'da 800 yıllık sedir ormanına açılan mermer ocağına yargı, telafisi ağır zararlara yol açacağı gerekçesiyle 'Dur' dedi.

800 yıllık ağaçların katliamına yargı engeli

Antalya merkeze bağlı Hisarçandır Mahallesi'nin Ekizce bölgesinde, 800 yıllık sedir ağaçlarının bulunduğu ormana kurulan mermer ocağına, Antalya 2'inci İdare Mahkemesi, 'Yürütmeyi Durdurma Kararı' verdi. Köylüler ve doğaseverler, çifte bayram yaşıyor. 

BÖLGE HEYELAN BÖLGESİ
7 köylüyle açılan davaya, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi sevinçle karşılandı. Hisarçandır Muhtarı Sait Karateke, hukukun bu şekilde karar vermesinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, "Davanın başından beri köyün; suyuna, yoluna, tarımına, su kaynaklarına, sedir ormanına, kısacası doğaya ve halkın sağlığına zarar verecek demiştik. Bu nedenle durdurma kararını çok sevindirici buluyoruz. Bölgemiz heyelan bölgesi, ocak çalıştığı için, dağ alınıp ortadan kalkacağı için, heyelan hızlanacaktı. Ayrıca bölgemizde turizm potansiyeli de vardır, bölgede mermer ocağı yerine turizm daha kazançlı olacaktır. Biz mahkemenin de aynı biçimde sonuçlanacağını ümit ediyoruz" dedi. 

SEVİNÇTEN AĞLAMAK ÜZEREYİM
Dava açanlardan biri olan aza da Yaşar Çintay, "Karardan çok memnun olduk, çok sevindik. Böyle bir kararı umutla bekliyorduk. Bizim için ikinci bir bayram oldu. Bizimle birlikte olan, mücadelemize destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi. Davacı Şaban Kılıç da, sevinçten ağlamak üzere olduğunu belirterek, "Bölge bizim su kaynaklarımızın olduğu yerdir, mermer ocağının altında yaklaşık 25 su kaynağı vardır. Ekizce, Palamutlar, Belen ve diğer mahallelerimiz bu suları hem içme suyu, hem de tarımsal sulama suyu olarak kullanmaktadır. Su açısından da ayrıca çok seviniyorum" ifadelerini kullandı. 

KARARLA DOĞA KURTULDU
A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz de, kararın sadece Ekizce'nin bugününü değil, geleceğini de kurtaracak bir karar olduğunun altını çizerek, "Ocak çalışmaya devam edecek olsaydı, emsal teşkil oluşturacak ve sedir ormanında, onlarca mermer ocağına kapı aralayacaktı. Karar, 800 yıllık sedirler kadar, ormanı evi bilen yaban yaşamın bireyleri için de önemlidir. Bölgede yaşayan kartallar, şahinler, ağaçkakan, yabani güvercin, keklik, tilki, tavşan, kurt, sincap ve vaşak için de hayati önemde bir karardır. Onların evi korunursa onların yaşamı da korunmuş olacaktır" diye konuştu. 

ŞAKAYIKLARIN DOĞAL YAŞAM ALANI
Dünyada eşi benzeri olmayan sedir yani katran ağaçlarıyla kaplı olan ve Ekizce yaylası, Alınlı Dağ diye adlandırılan kayalık alandan mermer ocağına 100 dönümlük (10 hektar) alan tahsis edilmişti. Yapılan araştırmalarla yaşları 800 yıl olan ve binlerce sedir ağacının bulunduğu ormanın mermer ocağına tahsis edilmesinin ardından konu köylüler ve doğaseverlerce yargıya taşınmıştı. Antalya Expo 2016'nın sembol bitkisi şakayıkların doğal yaşam alanı olan bu bölgeye, köylüler sahip çıkmış ve mücadele başlatmıştı. 

YÜZLERCE AĞACI KESMİŞLERDİ
Aralık 2014'de sedirlerin kesilmesiyle birlikte, diğer köylerdeki vatandaşlar başta olmak üzere çevreciler, doğa yürüyüşçüleri, dağcılık klüpleri, bisiklet grupları, dernekler, sendikalar, partiler ve platformların desteğiyle konu sık sık çeşitli etkinliklerle gündeme getirilmişti. 

Yazar:
Antalya sedir katliamı mermer ocağına dava
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.