Mezarlıkta online Kur'an-ı Kerim sesi

Çankırı Belediyesi, bayram öncesi mezarlıklarda otomatik Kur'an-ı Kerim okutma makinası kurdurdu. Güneş enerjisiyle çalışan cihaz, ayda 1 hatim bitirecek.

Mezarlıkta online Kur'an-ı Kerim sesi

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, 7 mezarlıkta kurdurduğu cihazla, otomatik Kur'an-ı Kerim yayını yapacak. Uygulamanın, kabir ziyaretlerine gelenlere, manevi bir hava yaşatması amaçlanıyor.

Çankırı Belediyesi'nden yapılan açıklamada, mezarlıklarda başlatılan hatimmatik uygulaması ile bilgi verildi. Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından şehitlik ve mezarlıklara takılan ve güneş enerjisiyle çalışan hatimmatik cihazı ile belirlenebilen gün ve saatlerde otomatik olarak Kuran-ı Kerim okunacağı belirtildi. Her gün 45 dakika Kur’an-ı Kerim okuyacak cihazın, ayda bir hatim bitirmesi hedefleniyor. 

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, mezarlık hizmetlerinde yaptıkları her çalışmanın halkın beğenisin kazandığını belirterek, "Bu cihaz sayesinde mezarlık ve şehitlikte oluşan manevi atmosfere katkı sağlamayı amaçladık. Cihazın programlanabilir özelliği sayesinde bayrama özel olarak; arefe günü ile bayramın ilk üç günü 8.00-16.00 saatleri arasında aralıksız Kur’an-ı Kerim okunurken; her Perşembe 18.00-18.30 saatleri arası mezarlık duaları okunacak. Hatimmatik cihazından diğer günlerde saat 14.45’ten itibaren 45. dakika boyunca Kura’n-ı Kerim yayını yapılarak her ay düzenli olarak bir hatim bitirilmiş olacak" dedi. 

Şehitlik ve Esentepe Mahallesi'nde 1, şehir mezarlığına da 5 adet takılan cihazın, mezarlık hizmetleri kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda manevi bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Yazar: Haberci
Çankırı Belediyesi çalışmaları hatimmatik
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.