Ecdada dua için mezarlıklar doldu taştı

Kurban Bayramı arefesinde vatandaşlar, ecdadına dua etmek için mezarlıkları doldurdu.

Ecdada dua için mezarlıklar doldu taştı

Türkiye genelinde vatandaşlar, arefe günü nedeniyle mezarlıklara akın etti. Ölen akraba, eş, dostlara dualar edilip, bayramları kutlandı. 

9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle bazı gurbetçiler memleketlerine gitti. Dini bayramlardan olan Kurban Bayramı öncesinde doğup büyünen topraklara ziyaret yapıldı. Arefe Günü olması sebebiyle vatandaşlar sabah namazından itibaren, mezarlıklara gitti. Ecdadına dualar edip, Kur'an-ı Kerim okundu. 

kupurhaber.com'a konuşan vatandaşlardan İrfan Çırak, Kurban Bayramı'nın manevi havasının her yeri kuşattığını belirterek, "Bayram nedeniyle gurbete çalışmak için gidenler memleketlerine geri geldi. Arefe Günü, gelenek ve göreneklerimizde sabah erken saatlerde ölenlerimizi ziyaret eder, onların mezarlarını düzeltir ve dualar ederiz. Yıllardır görmediğimiz arkadaşları da mezarlıklarda görmek nasip oluyor. Bayramlar insanları birbirine kavuşturuyor, ölülerimiz de bize kavuşsun diye, kabirlerine geliyoruz" dedi.

Yarın sabah saatlerinde de kurban kesme işleri başlayacak olup, kesilen kurbanlar ihtiyacı olanlara dağıtılacak ve paylaştıkça kardeşlikler çoğalacak. İslam dininde vacip olan kurban ibadetiyle, tüm Türkiye'de manevi bir iklim oluşmuş bulunuyor.

Yazar:
Kurban Bayramı mezarlık ziyaretleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.