Kutsal topraklarda izdiham ve gözyaşı

Mekke'deki milyonlarca hacı adayı izdiham oluşturdu. Mahşer yerini andıran görüntülerde, yüzlerce hacı öldü. Görevini yerine getirenler ise gözyaşlarına boğuldu.

Kutsal topraklarda izdiham ve gözyaşı

Suudi Arabistan'daki kutsal topraklar Mekke'ye giden milyonlarca hacı adayı, şeytan taşlamak için yola çıktı. Yaşanan izdihamda bazı hacılar, ezildi. Yetkililer, 310 hacının öldüğünü ve 500'e yakın da yaralının olduğunu bildirdi. Türk hacıların ise sayısı netlik kazanmadı. Diyanet, kendilerine ulaşan bir durumun olmadığını açıkladı. Mekke'deki diğer hacılar ise dini görevlerini gözyaşlarıyla ifa etmeye devam ediyor. 

Müslümanların hac ibadetini yapmak için akın ettiği Mekke'de, vinç kazasının ardından izdiham yaşandığı haberleri geliyor. Vinç kazasında ölen hacı adaylarının acısı tazeyken bu kez, şeytan taşlamak için yola çıkan hacılardan bazılarının izdiham nedeniyle ezilip, can verdiği bildiriliyor. Suudi Arabistan'dan yetkililer, ölü sayısının 310'ye yükseldiğini, yaralı sayısının ise 450'ü aştığını bildiriyor. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in talimatıyla bölgede ölen Türk hacı olup olmadığı da araştırılıyor. Kurulan kriz masasında ölenlerin kimliğinin araştırıldığı belirtiliyor. Bu arada Türk hacıların dün akşam saatlerinde şeytan taşlamak için Mina'ya gittiği öğrenildi. Bu nedenle de gündüz ki gidenler arasında Türk hacı adayı olmadığı konuşuluyor. Kafilesinden ayrılan Türk hacı adayı olup olmadığı, ilerleyen dakikalarda açıklanacak. 

Milyonlarca hacı adayının Kurban Bayramı öncesinde gittiği Mekke'de 7 yıl önce yine izdiham yaşanmış ve 365 kişi hayatını kaybetmişti. 

ERDOĞAN'DAN MİNA MESAJI
Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Mina'da yaşanan izdihamla ilgili açıklama yaptı. Derin bir teessür içerisinde olduğunu belirten Erdoğan, Kurban Bayramı'nın ilk gününde yaşanan elim facianın, islam dünyasında üzüntüye yol açtığını söyledi. Hac vazifelerini ifa ettikleri sırada meydana gelen izdihamda hayatlarını kaybeden merhumlara Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabır, yaralılara da acil şifalar dileyen Erdoğan, Müslümanlara taziyelerini sundu.

 

Yazar:
mekke hacı adayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.