Mekke'de 1 ay içerisinde bin hacı öldü

Hac vazifesini yerine getirmek için Mekke'ye giden bazı hacılar, kutsal topraklarda ölümle tanıştı. Son 15 günde 850 kişi hacı adayı can verirken, ölen hacıların nereye gömüldüğünü araştırdık.

Mekke'de 1 ay içerisinde bin hacı öldü

Suudi Arabistan'daki müslümanların kutsal toprağı Mekke'ye hac ibadetini yapmak için giden hacılardan bazıları, Allah yolunda canlarını teslim etti. Vinç kazası, ve Mina'daki izdihamla yaklaşık 850 kişi hayatını kaybederken, her iki olayda yüzlerce yaralı oldu. 

Her yıl milyonlarca müslümanın akın ettiği Mekke'de, Kabe'de tavaf ederken üzerlerine düşen vinçle 107 hacı adayı ölmüş ve 250 hacı adayı da yaralanmıştı. Önceki gün Mina'da şeytan taşlamaya giderken yaşanan izdihamda ise 750 kişinin öldüğü ve 887 kişinin de yaralandığı bildirildi. Hac vazifesini yerine getirirken, ölümle tanışan hacıların sayısı son 15 günde arttı. Vinç kazası ve şeytan taşlama esnasında yaşanan ölümlerde Türk hacılar da bulunuyor. Bugüne kadar 441 Türk hacı Mekke ve Medine’de hayatını kaybetti.

Yaşanan hadiseler, Müslüman dünyasında üzüntüyle karşılansa da, hayatını kaybeden hacılar kutsal topraklarda Allah için ibadetlerini yaparken canların teslim etti. 

ÖLEN HACILAR NEREDE GÖMÜLÜYOR?
Hac ibadetini yaparken ölen hacılar ise Cennetül-Baki'deki mezarlığa defnediliyor. Hac mevsiminde Mekke ve Medine'de görev yapan cenaze ekipleri, bu tür durumlarda ölen hacıları sünnete uygun olarak defnediyor. Hacı adaylarının ölüm raporlarını alıp, bağlı bulundukları Nüfus İdaresi'ne bildiriyorlar.

Yazar: Haberci
Mekke Ölen hacılar nerede gömülüyor
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı