Kardeşim tedbirini al, alamıyorsan bize bırak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, hac organizasyonunu yapan Suudi Arabistan' hükumetine 'Kardeşim tedbirini al' diye çıkıştı ve "Yapamıyorsan bize bırak, biz yapalım" dedi.

Kardeşim tedbirini al, alamıyorsan bize bırak

Vinç kazası ve Mina'daki izdihamla yaşanan hacı ölümlerinin ardından Suudi Arabistan hükümetinin yaptığı organizasyon eleştirildi. AK Partili Mehmet Ali Şahin, Suudi hükümetin yaptığı hac organizasyonunu sert bir dille eleştirip, Türkiye'nin bu organizasyonu yapabileceğini söyledi. 

Karabük'e bağlı Eflani İlçesi'nde partisinin düzenlediği bayramlaşma programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, hac görevini yerine getirenlerin yaşadığı sıkıntıları dile getirip, Suudi Arabistan hükümetini eleştirdi. Mina'da yaşanan facianın üzerinde düşünmek gerektiğini belirten Şahin, "Buna kader, vade geldi, ecel deyip geçebilir miyiz? Orada yaşananlar ecel-i kazadır. 2 milyon insan hacı olmak için gidiyor. Bu sayı çok değil. Bakın geçenlerde İstanbul'da teröre tepki mitinginde 2 milyon insan aynı anda oradaydı ve hiç bir olumsuzluk yaşanmadı. Hacı olmak için giden bu insanlarında o geniş arazide ibadetlerini huzur içinde yapabilmeleriyle ilgili gerekli tedbirler alınabilir" dedi. 

SORUNU ÇÖZMEK GEREK
Suudi Arabistan hükümetini gerekli tedbiri almamakla suçlayan Mehmet Ali Şahin, "İşte bir vinç devrildi, ölenler oldu. Her yıl binlerce hacı dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş, hayatlarını kaybediyorlar. Tedbir bakımından eksiklik söz konusu. Mekke ve çevresindeki o kutsal mekanlar Suudi Arabistan toprakları içinde. Ama o kutsal mekanlar tüm Müslümanlara aittir. Oradaki güvenlik sorununu çözmek için Müslüman ülkelerin bir araya gelerek bir çözüm geliştirmelerinde yarar var. Efendim 'oradan gelen buradan gelen sıkışmışlar birbirlerini ezmişler', olacak şey mi? Dünyaya bunu nasıl izah edersiniz? İzahı var mı?" diye konuştu. 

DÜZENİ SEN SAĞLAYACAKSIN
Mekke'deki hac organizasyonunu Türkiye'nin nizami bir şekilde yapabileceğini söyleyen Mehmet Ali Şahin, "Kardeşim tedbiri sen alacaksın, düzeni sen sağlayacaksın, onları yönlendireceksin. Afrika'dan gelmişler, doğrudur yol iz bilmeyebilirler. Onlara öğretecek, yol gösterecek sizsiniz. Yönlendirme levhaları, hatta insanlarla onlara rehberlik edecek sizsiniz. Bunun mazereti olamaz. İhmal sonucu ölümler meydana geldi. Milliyetçilik yaptığımı düşünmeyin. Türkiye oradaki organizasyonu, kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini Allah'ın izniyle yaptırır. Ücret de talep etmiyoruz. Suudi Arabistan hükümetine sesleniyorum, verin Türkiye'ye" dedi.

Yazar: Haberci
Ak Parti Mekke Suudi Arabistan hükümeti
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.