Erdoğan'dan 'Eleştiriler yersiz' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mekke'de yaşanan hacı ölümleriyle ilgili Suudi Arabistan hükümetinin suçlanmasına karşı çıkarak, "Hassas çalıştıklarını biliyorum" dedi.

Erdoğan'dan 'Eleştiriler yersiz' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müslümanların kutsal toprağı Mekke'de son zamanlarda yaşanan hacı ölümleriyle ilgili Suudi Arabistan hükümetinin eleştirilmesine noktayı koydu. Erdoğan, Suudi Arabistan hacı adaylarının ibadetlerini yapabilmeleri için hassasiyet içerisinde olduğunu söyledi. 

Mekke'deki hacıların ölümlerinin ardından başta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin olmak üzere bazı siyasiler Suudi Arabistan hükümetini eleştirmişti. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir açıklama yaparak, eleştirilerin yersiz olduğunu söyledi. Bu konuda duygusal olunmamasını isteyen Erdoğan, inşaat çalışmaları nedeniyle Suudi Arabistan'ın ülkelere kota koyduğuna dikkati çekti. Erdoğan, "Bizim ülkemizden de '70 bin yetmez' diyenler olduğu da ortada. Suudi Arabistan, şartlarını zorlayarak taleplere yanıt verirken, oradaki inşaat çalışmaları nedeniyle bunu biraz daha azaltması gerekiyordu. Yönetim boşluğu ya da organizasyonda sıkıntılar var yaklaşımlarını doğru bulmuyorum. Çünkü bunu söyleyenlerin çoğunun sırtında küfe yok" dedi.

Suudi Arabistan'a fatura keselim gibi bir yaklaşımı doğru bulmadığını ifade eden Erdoğan, "Tam aksine Suudi Arabistan, şu ana kadar katıldığım hac farizasında, umrede orada yapılan organizasyon çalışmalarını, hassasiyeti de yakından bilen bir insanım. Dolayısıyla burada kalkıp da bu organizasyon yanlıştı, şöyleydi, böyleydi deme yerinde değilim. Ben inanıyorum ki Suudi Arabistan yönetimi inşaat olayından sonra nasıl çok daha farklı, kararlı bir çalışma için kararlar aldıysa bununla ilgili de yine bazı kararları alacaktır." diye konuştu.

Yazar:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mekke
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı