Büyükşehir'de sağlıklı su bulma çalışmaları

2015 yılında hala su sorunu çeken yerleşim yerleri var. Sağlıklı ve içilebilir su bulmak için çalışmalar sürdürülüyor.

Büyükşehir'de sağlıklı su bulma çalışmaları

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sağlıklı su hizmetinin ulaşmadığı yerin kalmayacağını söyledi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında Konya’da bulunan tüm yerleşim birimlerinin suya kavuşması amacıyla sondaj çalışmalarının sürdüğünü belirterek, toplam uzunluğu 14 bin 380 metre olan 82 kuyunun açımını gerçekleştirip yerleşim birimlerini standartlara uygun suya kavuşturacaklarını söyledi. 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, susuzluk, su yetmezliği ve sağlıksız su problemi yaşayan mahalle ve ilçe merkezlerine sağlıklı, güvenilir, standartlara uygun ve kesintisiz içme ve kullanma suyu ulaştırıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, öncelikli hedef olan su hizmetlerinin genele yayılması ve Konya’da bulunan tüm yerleşim birimlerinin suya kavuşması amacıyla sondaj çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade ederek, bu kapsamda yeni sondaj vurulacak yerlerin belirlendiğini kaydetti.

Sağlıklı içme ve kullanma suyu temini için sondaj açımı gerçekleştirilecek bölgelerin 3 ihaleyle kategorize edildiğini belirten Başkan Akyürek, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz, 3 farklı yapım ihalesi gerçekleştirerek kuyu açım çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında kuyu açılacak yerler, 3 bölgeye ayrıldı. Buna göre, ilk ihale ile belirlenen bölgedeki 14 ilçenin 24 mahallesinde toplam uzunluğu 4 bin 830 metre olan 27 kuyu açılacak. İkinci ihale ile belirlenen bölgede ise 10 ilçenin 17 mahallesinde toplam uzunluğu 4 bin 560 olan 28 kuyunun açımı gerçekleştirilecek. İhalesi gerçekleştirilen ve sözleşme aşamasına getirilen üçüncü bölgedeki 13 ilçenin 27 mahallesinde de toplam uzunluğu 4 bin 990 metre olan 27 sondaj kuyusunun açımı gerçekleştirilecek” dedi.

Yazar:
konya su çalışmaları 2015 su problemi olan köyler büyükşehir belediyesi su sorunu tahir akyürek
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.