Osmanlı'nın yiğitlerine dua vakti

Osmanlı döneminde yaşamış 12 önemli ismin mezarının bulunduğu Bursa'daki Muradiye Külliyesi, yapılan restorasyonun ardından kapılarını vatandaşlara açıyor.

Osmanlı'nın yiğitlerine dua vakti

Bünyesinde camii, hamam, medrese, imaret ve Osmanlı hadenlığından 12 kişinin mezar türbesi bulunan Muradiye Külliyesi, yapılan restorasyonun ardından yeniden açılıyor. İstanbul'dan sonra en çok Osmanlı sarayı mensubunu barından külliyeda, Osmanlı şehzadelerinden II. Murad'ın da kabri bulunmakta. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son hazırlıkları yapılan restorasyon çalışmalarını incelemek için külliyeye gitti. UNESCO Dünya Mirası listesine dahil alanlardaki son restorasyonların burada yapıldığını söyleyen Başkan Altepe, tarihi eserleri ayağa kaldırmak ve yeniden işlevlendirmek için titizlikle çalışıldığını söyledi. 
OSMANLI'NIN BAŞKENTİ BURSA
Bursa’nın en büyük özelliğinin Osmanlı’nın başkenti olduğuna dikkati çeken Altepe, "Bizler de sultanların kurduğu semtlerden oluşan Bursa’mızın tüm bu özelliklerini ortaya çıkarmaya gayret ediyoruz. Bu kapsamda tüm külliyeleri ayağa kaldırdık, restore ettik ve onları canlandırarak Bursa’nın UNESCO Dünya mirası listesine adını yazdırdık. Bursa artık evrensel bir değer ve UNESCO’nun da katkı koyacağı önemli bir merkezdir" dedi.

KÜLLİYEDE 12 TÜRBE VAR
Külliye'de Osmanlı saray efradından 12 ayrı türbenin bulunduğuna dikkati çeken Başkan Recep Altepe, "Sultan II Murat ve Fatih’in çocuklarından torunlarına kadar tüm akrabalarının kabirleri burada. Fatih Sultan Mehmet’in iki oğlu, II. Beyazıt’ın iki oğlu, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa da Cem Sultan Türbesi’nde. Muradiye Külliyesi, Bursa’da tarihi eser açısından en zengin külliye. Cami, imaret, medrese ve hamamın yanında 12 ayrı türbe de bulunuyor" diye konuştu. 

Bursa’nın çok önemli bir eserinin daha ilk günkü orijinal haliyle ayağa kaldırıldığını ifade eden Başkan Altepe, külliyedeki duvarların üzerine yapılan kaplamalardan orijinal kalem işlerine kadar her köşede titizlikle çalışıldığını söyledi. 

Kentin farklı noktalarından alınan mezar taşlarının sergilendiği açıkhava müzesinin de yer aldığı Külliye, 30 Eylül Çarşamba günü törenle ziyaretçilere kapılarını açacak.

Yazar: Haberci
Muradiye Külliyesi Osmanlı mezarları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.