Toprak yollar yerini beton yola bırakıyor

Köy grup yollarında başlatılan projeyle toprak yollar beton yollarla kaplanıyor. Beton yolların asfalta göre daha dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Toprak yollar yerini beton yola bırakıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kendi ürettiği malzemeyle köylere yaptığı beton yollar vatandaşlarında takdirini topluyor. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Onarım ve Yapım Şube Müdürlüğü'nün başlattığı ve özellikle köy ve grup yollarında uygulanan projeyle yüzde yüz yerli malzemeyle beton yollar yapılmaya devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, beraerindeki Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder ile birlikte yol yapım çalışmalarının devam ettiği bölgelerde incelemelerde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu, teknik ekipten aksaklıklar ve taleplerle ilgili de bilgiler aldı. 

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra bölgesinde yapılan beton yolların 45 kilometresi tamamlanarak hizmete alındığını söyledi. Yolların uzun vadeli olması için bazı önlemler alındığını söyleyen Karaosmanoğlu, "Yolların en büyük düşmanı sudur. Bunun da önlemini aldık, alıyoruz. Grup köy yollarımızın kenarlarına suyun geldiği noktalarda beton kanallar yapıyoruz. Suyu doğal deşarj yaparak, yollarımızın altına girmesi muhtemel sudan koruyoruz" dedi. 

Kış ve bahar mevsimi başlangıcında donma-çözülme, genleşme-büzülme reaksiyonlarından asfaltın betona göre daha fazla etkilendiğini belirten Başkan Karaosmanoğlu, "Beton yol, üzerine gelen yükleri asfalta göre çok daha geniş bir alana yayarak, taban zemine iletir. Yani taşıma gücü taban zeminine bağlı değildir. Bu nedenle, beton yol zayıf taban zeminleri üstünde asfalt yollara göre daha iyi sonuçlar vermekte, dayanma bakımından her türlü etkiye karşı koyacak şekilde hazırlanabilmektedir. Beton kaplamaların kayma sürtünme katsayıları yüksektir. Kuru, pürüzsüz beton bir yolda 100 km ile giden otomobil 49 metrede dururken, asfaltta bu mesafe 58 metredir" diye konuştu. 

Yazar:
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışmaları yol yapımı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.