Konya'da tramvay ulaşımı 1 ay ücretsiz

Konya'daki tramvay sisteminin belirtilen bölgede 31 Ekim'e kadar ücretsiz olacağı bildirildi.

Konya'da tramvay ulaşımı 1 ay ücretsiz

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı’nda tramvay seferlerinin 1 ay boyunca ücret olduğu açıklandı. 

23 yıldır tramvay sistemini kullanan Konya'da, belediye mevcut hatlara ilave olarak Alaaddin-Adliye arasında çalışma yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Alaaddin-Selçuk Üniversitesi Raylı Sistem Hattı’na 2007 yılında 3,5 kilometrelik Kampus içi tramvay hattını ilave ettiklerini belirterek, yeni hizmete giren Adliye hattı ile Konya’daki raylı sistem hattının gidiş-geliş olarak 59 kilometreye ulaştığı söyledi.

Mevcut raylı sistem hattındaki 6,5 kilometrelik hemzemin geçitlerde iyileştirme yaptıklarını belirten Başkan Akyürek, "Taşıtları son model 72 tramvay ile yeniledik. 
Mevlana Kültür Vadisi içinden geçen Alaaddin-Adliye hattını şehrin dokusuna uygun olması için tarihi bölgede direk ve teller kullanılmadı. Türkiye’de ilk defa katanersiz tramvaylarla hizmet veriyoruz. Bu bölgede dünyadaki en ileri sistemi uyguladığımız söylenebilir" dedi. 

CAN DAMARI KAZANDIRILDI
Bölgede 12 adet tramvayın bu şekilde hizmet verdiğini söyleyen Başkan Akyürek, "Alaaddin ile İstiklal Harbi Şehitler Abidesi arasında tramvaylarımız katanersiz çalışıyor. Yine bu alanda hattımız taşıt trafiği ile birlikte işliyor. Hattın Mevlana Türbesi’nden sonraki belli bölgelerine çim döşemesi de yapıldı. Şehrimize çok önemli bir can damarı kazandırdık” dedi. Başkan Akyürek, büyük ilgi gören seferlerin 31 Ekim tarihine kadar ücretsiz olacağını söyledi. 

Yazar: Haberci
konya büyükşehir belediyesi çalışmaları mevlana tramvay hattı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı