Türklerin asırlık su sorunu çözülüyor

Makedonya'daki yörük Türkleri'nin 1 asırdır yaşadığı su sorunu TİKA'nın projesiyle çözüme kavuşuyor.

Türklerin asırlık su sorunu çözülüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Doğu Makedonya'daki yörük Türklerinin su sorununa el attı. 100 yıldır evlerindeki suyu taşıyarak kullanan Yörük Türklerinin yaşam alanlarına boru hattı döşeniyor. 

Makedonya’da bugüne kadar pek çok proje gerçekleştiren TİKA, Plaçkovitsa dağlarındaki köylerde yaşayan Yörük Türklerinin 100 yıllık su sorununu için düğmeye bastı. Proje kapsamında 50 kilometre uzaklıktan getirilen su tüm evlere dağıtılarak Yörük Türklerinin 100 yıllık su sorununu ortadan kaldırılmış olacak. 

14'üncü yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan coğrafyası fethinin ardından, Karaman’dan Yörük Türkmenleri şimdiki yaşadıkları bölgeye getirilmişti. Buralarda giyim, kuşam tarzları ve kendine özgü yaşam biçimleriyle yaşayan Yörük Türkleri, geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlıyorlar.  Yörüklerin yaşadıkları köylerde mevcut olan Türkçe isimler ve Anadolu ağızlarına yakın Türkçe konuşmalar, özellikle dikkat çeken hususlar arasında yer alıyor. 

Ancak, yıllardan beri mevcut olan başta altyapı olmak üzere, eğitim ve sosyo ekonomik sorunlar, bölge halkının farklı alanlarda daha büyük sıkıntılar yaşamasına sebep oluyordu. Bu kapsamda TİKA tarafından yürütülen projeyle, Radoviş Belediyesi sınırları içinde yer alan ortalama 1000 Yörük Türkünün yaşadığı, Ali Koç ve Kocali köylerinin su sıkıntısını çözmeye yönelik olarak, Ağlar Dağlar eteklerinde tespit edilen ve yöre halkının Soğuk Su olarak adlandırdığı zengin su kaynağından yaklaşık 50 km uzunluğunda bir su hattı oluşturularak, köydeki evlere ulaştırılacak.

Borularla taşınan suyun bölgeye dağıtılmak üzere toplanacağı yüksek kapasiteli su depoları, modern teknolojiye sahip su klorlama ve arıtma tesislerinin kurulması çalışmalarının ise tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. 

Yazar: Haberci
tika makedonya yörük türkleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.